Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Rzeszów kupuje kolejne autobusy elektryczne. To 9-metrowe solarisy

Elektryczny autobus polskiej firmy Solaris.
Nowe autobusy Urbino 9 LE electric trafią do Rzeszowa tej jesieni. (Fot. materiały prasowe)

20,6 mln zł wyda Rzeszów na 6 kolejnych autobusów elektrycznych. Na razie po ulicach jeździ ich 10. To w sumie niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że tabor MPK liczy 223 pojazdy.

Nowe autobusy do Rzeszowa dostarczy firma Solaris. Prezydent Konrad Fijołek właśnie podpisał umowę na ich zakup z przedstawicielami producenta.

– Autobusy zeroemisyjne świetnie wpisują się w naszą politykę tworzenia miasta neutralnego klimatycznie. Dziś kupujemy sześć elektryków, ale myślimy już o tym, by kolejnymi pojazdami naszej komunikacji publicznej były autobusy wodorowe – powiedział.

Rzeszów testował autobus wodorowy

Przypomnijmy, że pod koniec ub. roku Rzeszów rozpoczął testy autobusu wodorowego z sanockiego Autosanu. Firma jest już gotowa do jego produkcji i czeka na pierwsze przetargi i zamówienia. Miasto natomiast intensywnie przygotowuje się do wdrożenia nowej technologii. W tym roku mają się rozpocząć prace nad uruchomieniem stacji wodorowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: W autobusie MPK kontrolerzy wlepią Ci mandat za zepsuty biletomat!

– I mam nadzieję, że już wkrótce, jeśli tylko pojawią się pieniądze z KPO, ogłosimy przetarg na 20 takich autobusów, które już w ogóle nie będą zatruwać powietrza w naszym mieście. Będą zdrowe, ekologiczne, zeroemisyjne – mówił prezydent pod koniec grudnia ub. r.

Elektryczne autobusy dofinansuje Unia Europejska

Póki co do Rzeszowa przyjadą niskopodłogowe autobusy zasilane energią elektryczną. Będą miały 9,3 m długości. Każdy pomieści do 65 pasażerów, wyposażony będzie w elektronikę pokładową, w tym biletomaty.

Miasto otrzyma też sześć ładowarek stacjonarnych, które zostaną zamontowane na zajezdni autobusowej przy ul. Lubelskiej. Powinno się to zakończyć do połowy września, miesiąc później mają dotrzeć nowe autobusy.

Koszt całej inwestycji to nieco ponad 20,6 mln zł. 70 procent finansuje Unia Europejska.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin