Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Rzeszów nie będzie Europejską Stolicą Kultury. Koniec marzeń 

ESK nie dla Rzeszowa
Prezydent Konrad Fijołek osobiście prezentował wniosek Rzeszowa przed komisją. Wpierali go urzędnicy. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Inni okazali się lepsi. Rzeszów nie znalazł się w ścisłej czołówce polskich miast, które powalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 roku. Są na niej: Lublin, Bielsko-Biała, Katowice i Kołobrzeg. 

W czwartek prezydent Rzeszowa w Warszawie wraz z ekipą urzędników przekonywał komisję, że tytuł ESK powinien zostać przyznany stolicy Podkarpacia. Jak się okazało w piątek nieskutecznie.

– Niestety, nasza aplikacja nie zakwalifikowała się do drugiego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jednak przygotowania aplikacji wiele zmieniły w naszym mieście – napisali urzędnicy na Facebooku. . Zrobiliśmy badania rozwoju publiczności, mamy strategię rozwoju kultury, wiemy czego oczekuje świat kultury i mieszkańcy. Cieszymy się, że tymi staraniami daliśmy wyraźny sygnał do mieszkańców, że kultura jest jednym ze strategicznych filarów dla miasta. Idziemy dalej i gratulujemy miastom, które przeszły do drugiego etapu.

Przypomnijmy, że wśród głównych atutów miasta były: Zamek Lubomirskich w Rzeszowie, modernizacja Starej Parozowni czy budowa biblioteki NOWA z centrum audiowizualnym

Komisja składała się dwóch członków wytypowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego, pozostałą dziewiątkę wyznaczyły różne instytucje europejskie. 

Europejskie Stolice Kultury to rzecznicy wartości 

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, przypomniał że Europejska Stolica Kultury, niejako narodziła się, w 1985 roku.

– Głównym celem tego projektu była obrona i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie. Co wydaje się szczególnie ważne, także w obliczu procesu zmian i tego, co obserwujemy w Unii Europejskiej – nie mógł sobie odmówić przytyku w stronę Brukseli nawet w takiej chwili polityk związany z PiS. 

Zbigniew Sabat ze Stałego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w elegancki sposób odniósł do słów ministra.

– Europejskie Stolice Kultury to jednocześnie rzecznicy fundamentalnych wartości, na których zbudowana jest Unii. Takich jak praworządność, demokracja, wolność słowa, czy zwalczanie wszelkich form dyskryminacji – wymienił. 

Piotr Gliński zdradził, że prezentowane programy, które przygotowały miasta, były bardzo zróżnicowane. Zbigniew Sabat dodał, że w obecnej edycji konkursu wzięło udział dużo miast.

– Myślę, że jest to sygnał, jak otwarte są polskie miasta na współpracę i kontakty z całą Europą – mówił. 

Ta energia zaprocentuje

Oprócz Rzeszowa odpadły: Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Opole, Płock, Pszczyna, Turuń.

– Nie przeszliście do drugiego etapu konkursu, ale zrobiliście bardzo dużo dla swoich miast. A to będzie procentowało – pocieszał przegranych minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Wtórował mu Zbigniew Sabat: – Niezależnie od wyników, mam nadzieję, że ta praca, którą włożyliście w przygotowanie wniosków i energia, którą ten cały proces wyzwolił, zaprocentuje w przyszłości. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin