Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Rzeszów spada w rankingach, jakość powietrza jest fatalna

Korki na Powstańców Warszawy w Rzeszowie
Korki w Rzeszowie to codzienność. W tej kategorii miasto spadło z piątej na siódmą pozycję. (Fot. Wit Hadło)

Ostatnio opublikowano dwa rankingi miast – najlepszych do życia i przyjaznych kierowcom. W obu pod uwagę wzięto również stolicę Podkarpacia. Jedno można zauważyć – chociaż Rzeszów spadł w rankingach, to kierowcom żyje się tu nie najgorzej, ale co za tym idzie – jakość powietrza jest fatalna.

Ranking miast przyjaznych kierowcom 2023 został opracowany przez Oponeo i aplikację Yanosik. Zbadano w nim, w których z 19 największych miast w Polsce kierowcom podróżuje się najlepiej. Miasta podzielono na dwie grupy, ze względu na liczbę mieszkańców: powyżej 300 tys. oraz do 300 tys.

W pierwszej z grup znalazło się dziewięć miast, w drugiej, do której wliczono Rzeszów – dziesięć. Oceny wystawiono w następujących kategoriach:

 • prędkość jazdy,
 • ceny paliw,
 • koszt ubezpieczeń,
 • liczba odnotowanych kolizji w mieście,
 • infrastruktura parkingowa,
 • koszt wymiany opon
 • i infrastruktura dla samochodów elektrycznych.

W pierwszej grupie ponownie wygrywa Gdańsk – 50 pkt., w drugiej natomiast Sosnowiec – 55 pkt. Rzeszów w tym rankingu zanotował spadek z trzeciego miejsca na szóste z 37 pkt. – ex aequo z Kielcami.

Korki i kolizje

Tu analizowano średnie prędkości samochodów w dni robocze w godzinach od 7 do 21, w centrach jak i na obrzeżach miast.

W kategorii do 300 tys. mieszkańców, najszybciej jeździ się w Gliwicach, średnio 28 km/h w centrum i 50 km/h poza. Rzeszów zanotował tu spadek z piątej na siódmą pozycję. Po centrum jeździmy średnio z prędkością 24 km/h a poza 39 km/h.

Jeśli chodzi o kolizje drogowe, to można zauważyć, że rzeszowianie jeżdżą uważniej. W ubiegłorocznym rankingu odnotowano ich 2 615, a teraz 2 327.

Parkowanie i Park N Go

W tej kategorii oceniano gdzie znajduje się najwięcej parkingów oraz ile średnio trzeba zapłacić za zaparkowanie. Na pierwszym miejscu znalazł się Sosnowiec, w którym po prostu brak jest strefy płatnego parkowania, drugi jest Białystok – 2,43 zł, a trzecia Częstochowa – 3,45.

Tu stolica Podkarpacia odnotowała jednopunktowy awans, lądując na piątym miejscu z 4,05 zł – w ubiegłorocznym rankingu było to 3,35 zł.

Rzeszów pierwsze miejsca zajął natomiast w infrastrukturze Park N Go, czyli w parkingach w okolicach głównych węzłów przesiadkowych i kontynuowania podróży transportem publicznym. Posiadamy trzy takie parkingi z łączną ilością miejsc 932, co w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców daje 4,7 miejsc parkingowych.

Ekojazda i auta na minuty

W kraju wzrasta liczba użytkowników samochodów elektrycznych i hybrydowych, a co za tym idzie zapotrzebowania na stacje ładowania.

Niestety, w tej kategorii też odnotowaliśmy spadek – z czwartego na szóste miejsce. Od ubiegłego roku w Rzeszowie nie powstały nowe stacje ładowania. Mamy ich 23, czyli jedna stacja ładowania na 5,6 km.

Zwiększyła się natomiast liczba kierowców korzystających z carsharingu, czyli wynajmowania aut na minuty. W ubiegłym roku byliśmy na szóstej pozycji z 20 autami do wynajęcia, w tym roku ich liczba wzrosła do 30, co dało nam awans na trzecią pozycję.

Najtańsze paliwo, OC i wymiana opon

Te kategorie najbardziej zainteresują rzeszowskich kierowców. W ubiegłym roku litr PB można było dostać za 5,46 zł, ON kosztował 5,43 zł, a LPG – 2,69 zł za 1 dm3 gazu. W tym roku za litr PB płacimy 6,6 zł, za ON 7,89 zł a za LPG 3,01 zł. To daje nam spadek z dumnego pierwszego miejsca na przedostatnie dziewiąte.

Awans o jedno oczko odnotowaliśmy jeśli chodzi o najtańsze OC. Wraz z Częstochową zajmujemy pierwsze miejsce z kwotą 362 zł za OC. Możemy się też cieszyć jeśli chodzi o wymianę opon, awansowaliśmy z trzeciego na drugie miejsce, a opony wymienimy już za 28,50 zł.

Ranking najlepszych miast do życia

W rankingu portalu Business Insider Polska przeanalizowano życie w szesnastu miastach wojewódzkich. Najlepiej żyje się w Poznaniu, Katowicach i Opolu, najgorzej w Białymstoku. W tym rankingu pod uwagę wzięto:

 • bezrobocie – Rzeszów – 12 pozycja,
 • średnie wynagrodzenie – 9,
 • dostępność mieszkań – 10,
 • dostęp do lekarza na NFZ – 5,
 • przestępczość – 1
 • i jakość powietrza – 15.

Analizując – przestępczość w Rzeszowie jest najniższa, do lekarza dostaniemy się bez większych przeszkód, słabo natomiast stoimy z miejscami pracy i dostępem do mieszkań. Przedostatnia pozycja miasta w jakości powietrza to katastrofa, ale patrząc na ranking dla kierowców nie ma się czemu dziwić.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin