Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Rzeszów marzeń Konrada Fijołka. Wieża farna z widokiem, kawiarnia w fontannie

Dzwonnica kościoła farnego w Rzeszowie. Widok z ulicy 3 Maja
Dzwonnica kościoła farnego w Rzeszowie ma 30 metrów wysokości. Jest szansa, że już niebawem będziemy mogli z niej podziwiać panoramę miasta. (Fot. Wit Hadło)

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, chciałby, aby centrum miasta tętniło kulturą, a ludzie siedzieli przy kawie i dyskutowali na ważkie tematy. Po przejęciu budynku w którym mieści się Kino Zorza i otwarciu kawiarni w Galerii R_Z, w planach jest wieża widokowa w kościelnej dzwonnicy czy kafejka w nieczynnej fontannie na bulwarach. Poświęcony kulturze ma być Zamek Lubomirskich.

Kilka tygodni temu, ogłaszając, że budynek w którym mieści się kino Zorza przechodzi w ręce miasta, prezydent Konrad Fijołek napomknął, że to dopiero początek zmian w Rzeszowie.

Wieża farna z widokiem na Rzeszów

Chciałby, aby centrum tętniło kulturą. Kolejnym pomysłem jest otwarcie wieży farnej dla zwiedzających, aby mogli popatrzeć na miasto z góry. Dzwonnica kościoła ma 30 metrów wysokości. W środku znajdują się trzy dzwony. Możemy z niej podziwiać ul. 3 Maja oraz ul. Kościuszki.

– Obecnie obiekt jest zamknięty, nikt z zewnątrz nie może tam wejść. W tym roku rozpoczęły się rozmowy w sprawie możliwości wykorzystania w ten sposób tej wieży – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Niestety, nie ma jeszcze konkretnych szczegółów. Wiemy jednak, że toczą się na ten temat rozmowy z proboszczem parafii pod wezwaniem świętych Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie.

– Klimat jest sprzyjający, aby wspólnie takie przedsięwzięcie zrealizować – ocenia Artur Gernand. Konkretów w sprawie jeszcze nie podaje.

Nieczynna fontanna na bulwarach w Rzeszowie
W nieczynnej od lat fontannie na rzeszowskich bulwarach może powstać kawiarnia. (Fot. Wit Hadło)

Fontanna na rzeszowskich bulwarach zamieni się w kawiarnię

Prezydent Fijołek ma też pomysł na niedziałającą fontannę na rzeszowskich bulwarach. Nie nadaje się do uruchomienia, bo po powodziach jej sieć wodociągowa jest pozatykana i zamulona. Jednak jest szansa, że znowu będzie w niej woda.

– Mamy koncepcję, która powstała podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej – mówi Artur Gernand.

Na zaprezentowanej podczas spotkania z mieszkańcami wizualizacji widzimy, że nie będzie to typowa fontanna z lejącą się wodą.

– Rewitalizacja tej fontanny będzie polegała na aranżacji przestrzeni nad nią na plenerową kawiarnię. Będą też pomosty odchodzące z brzegu do centralnej wyspy, na której miałaby się znaleźć kawiarnia  – wymienia urzędnik.

I dodaje, że toczą się rozmowy z potencjalnym inwestorem, który mógłby się zdecydować na tego typu inwestycję. Sprawdzane są też możliwości techniczne tego miejsca. Kiedy miałaby taka konstrukcja pojawić w Rzeszowie? Tego jeszcze  nie wiadomo. 

– Chcielibyśmy, aby stało się to jak najszybciej –  podkreśla Artur Gernand.

Zamknięta kwiaciarnia Różą, ulica Dąbrowskiego w Rzeszowie
Ta miałaby też powstać w budynku po byłej kwiaciarni Róża przy ul.  Dąbrowskiego. (Fot. Wit Hadło)

Jest jeszcze stara kwiaciarnia przy Dąbrowskiego

Kawiarnia marzy się też prezydentowi w szklarni, gdzie wiele lat istniała kwiaciarnia Róża przy ul.  Dąbrowskiego. Jej właścicielka zamknęła biznes w 2022 roku, a że budynek należy do miasta, to urzędnicy chcą, aby nadal służył mieszkańcom.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin