Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Rzeszów szuka projektanta aquaparku. Chce żeby baseny były gotowe w 2027 roku

Aquapark w Rzeszowie powstanie najwcześniej w 2027 roku. (Fot. pixabay)

– Konsekwentnie zmierzamy do tego, żeby ta inwestycja powstała. Wiemy gdzie zbudujemy aquapark, wiemy jak ma wyglądać, a teraz będziemy go projektować – ogłosił prezydent Konrad Fijołek. Nowoczesnym kompleksem basenów powinniśmy się cieszyć w 2027 roku.

Aquapark w Rzeszowie powstanie na Staromieściu, między ulicami Warszawską i Welca. Miasto ma tu wykupione 6 ha działek.

– Te, na których będzie stał aquapark są już nasze. Prowadzimy jeszcze rozmowy z jedną z firm o zamianie działek, tak żeby docelowo poszerzyć ten teren do 10 ha. Nie zapominamy o lodowisku, ma to być w przyszłości wielki kompleks sportowo-rekreacyjny – mówi prezydent Rzeszowa.

Pierwszy etap to aquapark z pełną wodnych atrakcji częścią krytą, dużym saunarium i basenami zewnętrznymi. Szacuje się, że inwestycja kosztować będzie ok. 200 mln. zł.

– Te pieniążki trzeba gdzieś znaleźć. Albo u partnera prywatnego i podzielić się z nim późniejszymi zyskami. Nie wykluczamy tej drogi, ale ona ma swoje wady, przede wszystkim bardzo długo trwa – mówi prezydent Konrad Fijołek. – Na tę chwilę wolelibyśmy finansowanie wziąć na barki miasta. Żeby było realne zaciągniecie pożyczki, musimy tak zaplanować biznesplan, żeby z dochodów można było spłacać raty. Dlatego tak ważny jest etap planowania i dlatego szukając projektanta wybraliśmy formułę dialogu konkurencyjnego.

Rzeszów wybierze najpierw trzy firmy

To jedna z form dopuszczalnych w przypadku zamówień publicznych.

– Dzisiaj ogłosiliśmy postępowanie. Zakończy się ono wyłonieniem biura projektowego, którego obowiązkiem będzie przygotowanie pełnej dokumentacji pod ogłoszenie przetargu na budowę aquaparku. Do końca listopada czekamy na oferty firm z całej Europy. Wybierzemy trzy, z którymi będziemy prowadzić wspomniany dialog konkurencyjny – wyjaśnia Dariusz Urbanik, wiceprezydent ds. inwestycji.

– Będziemy rozmawiać o takich pomysłach, których te firmy być może nie chciały nam zdradzić na etapie wcześniejszych konsultacji. Wybierzemy to, co z naszego punktu najważniejsze. Na ile to będzie obiekt energochłonny, jak się będzie rozwijał w czasie. Istotne jest to żeby on ewoluował, żeby pojawiały się nowe elementy – dodał.

Dzięki tym dodatkowym informacjom powstanie konkretne zamówienie, a firmy poproszone zostaną o złożenie kompleksowych ofert.

– Zaprezentują swoje rozwiązania, propozycje i swoją cenę. Na bazie tego wybierzemy firmę, z którą będziemy prowadzić rozmowy dotyczące szczegółów umowy. To najlepsza forma, jeżeli chodzi o wybór najlepszego projektu, w przypadku tak złożonego obiektu jakim jest park wodny – powiedział Dariusz Urbanik.

Na aquapark w Rzeszowie poczekamy jeszcze 5 lat

Wstępny harmonogram budowy w Rzeszowie aquaparku przedstawiła Urszula Zając z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Rzeszowa.

– W grudniu powinniśmy znać trzy firmy, do lutego będziemy prowadzić dialog, a w sierpniu 2023 roku powinniśmy poznać projektanta. Kolejny rok to projektowanie, a gdy będziemy mieć gotową dokumentację i znać kosztorys, można będzie ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. To minimum pół roku. Kolejne dwa lata powinna zająć budowa.

Wynika z tego, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i uda się znaleźć pieniądze na jedna z największych w mieście inwestycji, to kompleks basenów powstanie do końca 2027 roku.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin