REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 grudnia 2023

Rzeszowianie chcą zamknięcia centrum dla samochodów. Co na to Ratusz?

Centrum Rzeszowa, samochody na ul. Matejki
Ulica Matejki jeszcze z samochodami. (Fot. Marcin Piecyk/UM Rzeszów)

Informacja o tymczasowym zamknięciu ul. Matejki w Rzeszowie zelektryzowała opinię publiczną. W sieci rozgorzała dyskusja, w której rzeszowianie marzą o wyeliminowaniu samochodów z centrum miasta.

Przypomnijmy. Od poniedziałku, 6 listopada, zamknięta dla ruchu została ulica Matejki w Rzeszowie. Nie ma to jednak nic wspólnego z ideą „braku samochodu w centrum”. Trwa przebudowa ulicy Grunwaldzkiej, więc o zamknięciu zadecydowały po prostu względy bezpieczeństwa.

Decyzja jednak obudziła w sieci dyskusję, o tym, czy centrum Rzeszowa powinno być deptakiem. Większość jest „za”.

– Cudownie! A jest opcja, że to „utrudnienie” zostanie z nami na dłużej? – zareagowała na informacje podaną na oficjalnym Facebooku miasta, pani Monika.

Wtóruje jej pan Maciej: – Nie otwierajcie jej już proszę nigdy…

Wieść o zamknięciu ucieszyła także mieszkających przy Matejki lokatorów.

– Hura! Hura! Nareszcie będzie bez spalin w mieszkaniu i kamienica nie będzie się trzęsła od samochodów – raduje się pani Zofia.

Ulica Matejki w Rzeszowie wygenerowana prze AI
Tak mogłaby wyglądać ulica Matejki w Rzeszowie bez ruchu samochodowego. (Fot. Facebook/Rzeszoznawcy)

Marzenie rzeszowian. W centrum tylko osoby niepełnosprawne i dostawczaki

Są i osoby, które chciałyby, aby w do ścisłego centrum Rzeszowa nie miał prawa wjechać żaden samochód:

– Stare centrum miasta powinno być bezwzględnie zamknięte dla samochodów! I żadnych świętych krów, tylko dostawcze i niepełnosprawni – uważa pan Witold.

Pan Rafał apeluje, aby zamkniecie obejmowało także drugą cześć, aż do pl. Farnego.

– Na stałe powinien być to deptak – pisze pan Rafał. 

Pan Sławomir narzeka z kolei na hałas.

– Kto wieczorami w Rynku bywa ten wie, że głównym hałasem poza gwarem ogródków jest warkot tłumika. Miejmy nadzieję, że ruch na tę ulicę w centrum wojewódzkiego miasta już nie wróci – trzyma kciuki mężczyzna.

Ratusz obserwuje propozycje mieszkańców

Czy urzędnicy rozważają wyłączenie ulicy Matejki z ruchu na zawsze?

– Na razie decyzja o zamknięciu przejazdu ul. Matejki dotyczy czasu trwania prac na ul Grunwaldzkiej – zaznacza Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Urzędnicy zapewniają, że uważnie przypatrują się oczekiwaniom rzeszowian.

– Oczywiście śledzimy opinie i sugestie, które pojawiają się w mediach społecznościowych. Jak zawsze propozycje mieszkańców będą brane pod uwagę – zapewnia Artur Gernand.

Przypomnijmy, że jedną z pierwszych decyzji Konrada Fijołka, po objęciu urzędu prezydenta, było wprowadzenie zakazu parkowania przed budynkiem ratusza (mogą to robić tylko uprzywilejowane pojazdy), wyłączenie z ruchu części ul. Słowackiego (mogą wjeżdżać dostawcy), czy fragmentu ulicy Jagiellońskiej. Na tej ostatniej postawiono parklety.

Mapa strefy zeroemisyjnej obejmującej centrum Rzeszowa
Tak może wyglądać zasięg strefy zeroemisyjnej w Rzeszowie, który obejmie obszar pomiędzy aleją Piłsudskiego, ul. Targową, Szopena, Kilara, Lisa-Kuli i aleją Cieplińskiego. Wewnątrz tej strefy znajdą się m.in. ścisłe centrum miasta wraz z rynkiem, deptaki oraz przestrzeń przy placu Ofiar Getta, urzędzie marszałkowskim, Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 oraz Ogrodach Bernardyńskich. )Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin