Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Rzeszowianie chcą zamknięcia centrum dla samochodów. Co na to Ratusz?

Centrum Rzeszowa, samochody na ul. Matejki
Ulica Matejki jeszcze z samochodami. (Fot. Marcin Piecyk/UM Rzeszów)

Informacja o tymczasowym zamknięciu ul. Matejki w Rzeszowie zelektryzowała opinię publiczną. W sieci rozgorzała dyskusja, w której rzeszowianie marzą o wyeliminowaniu samochodów z centrum miasta.

Przypomnijmy. Od poniedziałku, 6 listopada, zamknięta dla ruchu została ulica Matejki w Rzeszowie. Nie ma to jednak nic wspólnego z ideą „braku samochodu w centrum”. Trwa przebudowa ulicy Grunwaldzkiej, więc o zamknięciu zadecydowały po prostu względy bezpieczeństwa.

Decyzja jednak obudziła w sieci dyskusję, o tym, czy centrum Rzeszowa powinno być deptakiem. Większość jest „za”.

– Cudownie! A jest opcja, że to „utrudnienie” zostanie z nami na dłużej? – zareagowała na informacje podaną na oficjalnym Facebooku miasta, pani Monika.

Wtóruje jej pan Maciej: – Nie otwierajcie jej już proszę nigdy…

Wieść o zamknięciu ucieszyła także mieszkających przy Matejki lokatorów.

– Hura! Hura! Nareszcie będzie bez spalin w mieszkaniu i kamienica nie będzie się trzęsła od samochodów – raduje się pani Zofia.

Ulica Matejki w Rzeszowie wygenerowana prze AI
Tak mogłaby wyglądać ulica Matejki w Rzeszowie bez ruchu samochodowego. (Fot. Facebook/Rzeszoznawcy)

Marzenie rzeszowian. W centrum tylko osoby niepełnosprawne i dostawczaki

Są i osoby, które chciałyby, aby w do ścisłego centrum Rzeszowa nie miał prawa wjechać żaden samochód:

– Stare centrum miasta powinno być bezwzględnie zamknięte dla samochodów! I żadnych świętych krów, tylko dostawcze i niepełnosprawni – uważa pan Witold.

Pan Rafał apeluje, aby zamkniecie obejmowało także drugą cześć, aż do pl. Farnego.

– Na stałe powinien być to deptak – pisze pan Rafał. 

Pan Sławomir narzeka z kolei na hałas.

– Kto wieczorami w Rynku bywa ten wie, że głównym hałasem poza gwarem ogródków jest warkot tłumika. Miejmy nadzieję, że ruch na tę ulicę w centrum wojewódzkiego miasta już nie wróci – trzyma kciuki mężczyzna.

Ratusz obserwuje propozycje mieszkańców

Czy urzędnicy rozważają wyłączenie ulicy Matejki z ruchu na zawsze?

– Na razie decyzja o zamknięciu przejazdu ul. Matejki dotyczy czasu trwania prac na ul Grunwaldzkiej – zaznacza Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Urzędnicy zapewniają, że uważnie przypatrują się oczekiwaniom rzeszowian.

– Oczywiście śledzimy opinie i sugestie, które pojawiają się w mediach społecznościowych. Jak zawsze propozycje mieszkańców będą brane pod uwagę – zapewnia Artur Gernand.

Przypomnijmy, że jedną z pierwszych decyzji Konrada Fijołka, po objęciu urzędu prezydenta, było wprowadzenie zakazu parkowania przed budynkiem ratusza (mogą to robić tylko uprzywilejowane pojazdy), wyłączenie z ruchu części ul. Słowackiego (mogą wjeżdżać dostawcy), czy fragmentu ulicy Jagiellońskiej. Na tej ostatniej postawiono parklety.

Mapa strefy zeroemisyjnej obejmującej centrum Rzeszowa
Tak może wyglądać zasięg strefy zeroemisyjnej w Rzeszowie, który obejmie obszar pomiędzy aleją Piłsudskiego, ul. Targową, Szopena, Kilara, Lisa-Kuli i aleją Cieplińskiego. Wewnątrz tej strefy znajdą się m.in. ścisłe centrum miasta wraz z rynkiem, deptaki oraz przestrzeń przy placu Ofiar Getta, urzędzie marszałkowskim, Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 oraz Ogrodach Bernardyńskich. )Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin