W 2023 roku na pomysły mieszkańców w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim przeznaczono 9,4 mln zł. Zgłaszać swoje propozycje można do 21 lipca.
Przypomnijmy, że budżet obywatelski w Rzeszowie pierwszy raz został ogłoszony 2014 roku. Przez te kilka lat z dzięki tym pieniądzom wykonano aż 262 inwestycje.
– Zachęcam wszystkich do oddawania głosów i zgłaszania projektów. Budżet obywatelski to takie uosobienie demokracji – mówi Waldemar Wilk, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla Franciszka Kotuli w Rzeszowie.
Dzięki jego pomysłowi i zaangażowaniu mieszkańców z pieniędzy z BRO urządzono park przy ul. Bł. Karoliny”.
Dlatego jeśli ma się pomysł i chęci, to propozycje do tegorocznego budżetu można zgłaszać do 21 sierpnia. Po zweryfikowaniu projektów przez komisję, które potrwa do 18 sierpnia, w ciągu kolejnych trzech dni zostanie przygotowana lista projektów dopuszczonych do głosowania. Skargi tych, którzy nie zostali wpisani na listę będzie można składać do 28 sierpnia.
Samo głosowanie mieszkańców Rzeszowa w budżecie obywatelskim potrwa od 8 września do 8 października, a jego wyniki poznamy 13 października.
Ile kosztuje w Rzeszowie kosz na śmieci?
Aby wszystko uprościć, uruchomiono stronę www.rbo.erzeszow.pl. Znajduje się tam np. „cennik działań”.
– Osoby zgłaszające projekt są w stanie sprawdzić ile te działania rzeczywiście będą kosztowały. Np. posadzenie drzewa, postawienie ławki, wiaty kosza na śmieci – mówi Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Ci, którzy wolą porozmawiać osobiście na temat swoich pomysłów, powinni 10 i 17 lipca, w godzinach od 16 do 18:00 zajrzeć do Urban Labu na ul. 3 Maja. Będą tu czekać członkowie komisji ds. RBO.
Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2024 rok będzie realizowany w trzech kategoriach zadań:
- kategoria I to budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej,
- kategoria II dotyczy infrastruktury osiedlowej,
- a kategoria III działań o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.