REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Studenci Politechniki Rzeszowskiej dostali śmigłowiec. Ma pomóc im w nauce  

Śmigłowiec W-3 Sokół (fot. A. Surowiec)
Śmigłowiec W-3 Sokół (fot. A. Surowiec)

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. przekazała Politechnice Rzeszowskiej wielozadaniowy śmigłowiec PZL W-3 Sokół. Pomoże on w nauce na nowo utworzonej specjalności „śmigłowce” na studiach drugiego stopnia, na kierunku lotnictwo i kosmonautyka.

Śmigłowiec wielozadaniowy W-3 Sokół jest polską konstrukcją zaprojektowaną w „PZL Świdnik”. Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podkreśla że współpraca uczelni z przemysłem, to oprócz wykonywania przez naukowców badań na zlecenie, ale także na prowadzeniu studiów. 

– Jesteśmy uczelnią techniczną kształcącą inżynierów, którzy będą później pracować w przedsiębiorstwach różnych branż, w tym lotnictwa. Bardzo nas cieszy, że przedsiębiorstwa dostrzegają swoją rolę już na tym etapie kształcenia. Dzięki takiej współpracy i tego typu darowiznom nasi studenci uzyskują wiedzę, praktyczne umiejętności i kompetencje na najwyższym możliwym poziomie – podkreśla rektor.

Efekt współpracy nauki i biznesu

Śmigłowiec jest rezultatem podjętej kilka lat temu inicjatywy zacieśniania współpracy Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa z przemysłem.

– Do celów kształcenia staramy się pozyskiwać obiekty reprezentujące obecny stan rozwoju branż, takie jak np. silniki lotnicze czy przekładnie. Sokół jest tutaj najbardziej imponującym przykładem – dodał prof. Adam Marciniecz, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.

Śmigłowiec posłuży jako pomoc dydaktyczna głównie na nowo utworzonej specjalności „śmigłowce” na studiach drugiego stopnia, na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Program tej specjalności został opracowany na potrzeby firm produkujących i obsługujących śmigłowce.

Studia adresowane są do absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunku lotnictwo i kosmonautyka lub kierunków pokrewnych z dziedziny inżynierii mechanicznej. Specjaliści PZL-Świdnik S.A. będą wspierali proces kształcenia, prowadząc zajęcia ze studentami. 

Centrum dowodzenia śmigłowca W-3 Sokół (fot. A. Surowiec)
Centrum dowodzenia śmigłowca W-3 Sokół (fot. A. Surowiec)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin