Po trzech latach przerwy, w sobotę (6 stycznia) do Rzeszowa wraca Orszak Trzech Króli. Wydarzenie wpisuje się w ideę świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego. Orszak rozpocznie się o godzinie 12 odśpiewaniem Anioł Pański na Podpromiu. Trzej królowie nie pojadą jednak na wielbłądach, a na koniach.
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie podzielony będzie na kontynenty. Europę będzie reprezentował król Kacper niosący w darze złoto, Azję – król Melchior przynoszący Chrystusowi kadzidło, a Afrykę król Melchior, który ofiaruje nowonarodzonemu mirrę. Formacja orszakowa wędruje aleją pod Kasztanami i ulicą 3 Maja przystając przy kolejnych mansjonach (przystankach), by świętować swój finał pokłonem Trzech Króli w szopce przy kościele na placu Farnym.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Pod wodzą Trzech Króli. Przybliżamy wybrane orszaki z regionu
Przystanek „Niegościnna gospoda” po raz pierwszy
Sceny rozpoczynają się Mansjonem 0 – rozporządzeniem cezara Augusta i wędrówką Maryi i Józefa do Betlejem. Następnie na trasie orszaku uczestnicy będą przeżywać odmowę w „Niegościnnej gospodzie” (takiego przystanku na trasie Orszaku od 2013 roku w Rzeszowie nie było). Spotkać też będzie można „Pastuszków w polu”, kolejnym przystankiem będzie spotkanie z „Aniołem Bożym”.
Będzie można zaglądnąć na „Dwór Heroda”, obserwować będzie można mrożącą krew w żyłach „Walkę dobra ze złem”, a na końcu wędrówki będzie można się pokłonić nowonarodzonemu Jezusowi – Synowi Bożemu.
Dzieci przebiorą się w owieczki
W tym roku w Rzeszowie rozbrzmiewać będą hasła: „Niech każdy się dowie – Orszak znów Rzeszowie!”. „Niech cały świat wierzy – Bóg w jasełkach leży!”, „Na zbawienie tobie – Bóg twój leży w żłobie”.
– Każdy uczestnik, mały i duży otrzyma koronę i śpiewnik z kolędami. Tekturowych koron przygotowaliśmy 15 tysięcy złotych – poinformowała Krystyna Łobos, prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. – W rzeszowskim Orszaku wystąpi 1250 artystów, będzie 320 osób strażników, 200 wolontariuszy i 30 organizatorów. W przemarszu wezmą udział dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Dzieci przebiorą się w owieczki.
Zaśpiewają kolędy na placu Farnym
Orszak to największe uliczne jasełka na świecie odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka.
Najważniejsze punkty tegorocznego scenariusza w Rzeszowie to:
- scena 0 – rozporządzenie cezara Augusta,
- scena 1 – Niegościnna gospoda,
- scena 2 – Pastuszkowie w polu,
- scena 3 – Anioł Boży,
- scena 4 – dwór Heroda,
- scena 5 – Walka dobra ze złem,
- scena 6 – pokłon Trzech Koli w szopce na Rynku.
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie potrwa trzy godziny i zakończy się śpiewaniem kolęd na placu Farnym.
Trzej królowie z Rzeszowa
W rzeszowskim Orszaku Trzech Króli króla Melchiora (Azja) zagra Witold Dziedzic – od ponad 22 lat szczęśliwy mąż Ewy, ojciec Ani (18 lat), Zosi (16 lat) i Krzysia (8 lat). Każdy z członków rodziny czynnie uprawie sport – biegi lub jazdę na rowerze.
Królem Baltazarem (Afryka) zostanie Grzegorz Ziemba – od 11 lat jest w związku małżeńskim z Barbarą. Mają dwójkę dzieci: 8-letniego syna Wojciecha i 6-letnią córeczkę Lenę. Na co dzień pracuje jako inspektor silników lotniczych.
Królem Kacprem (Europa) został Grzegorz Czechowicz. Od 29 lat jest szczęśliwym mężem Agnieszki. To także ojciec piątki dzieci: Krzysztofa, Mateusza, Kasi, Pawła i Dominika. Pracuje w Przedszkolu Sióstr Serafitek w Rzeszowie jako konserwator. Jego zainteresowania to wędrówki górskie, narty oraz majsterkowanie.