Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Pod wodzą Trzech Króli. Przybliżamy wybrane orszaki z regionu

Orszak Trzech Króli dotarł do rzeszowskiego ratusza
Trzy lata temu po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. Po przerwie znów powróci w 2024 roku. (Fot. Wit Hadło)

Przez ponad 800 miejscowości w Polsce oraz w kilku miejscach poza jej granicami przemaszeruje Orszak Trzech Króli. To największe uliczne jasełka na świecie. A co będzie się działo 6 stycznia w naszym regionie? Poniżej przybliżamy niektóre imprezy.

RZESZÓW. Tradycyjnie orszak rozpocznie się o godz. 12. Wyruszy z parkingu obok hali na Podpromiu. Zacznie się od odśpiewania modlitwy Anioł Pański. Korowodowi będzie przewodniczył ordynariusz rzeszowski ks. bp. Jan Wątroba. Na czele orszaku „pójdzie” Gwiazda, niesiona przez Gwiazdora, a za nią „owieczki”. Dalej podążać będą orszaki królewskie prowadzone przez słynnych króli. Jak zawsze będą reprezentować Europę (król Kacper, który niesie w darze złoto), Azję (król Melchior, który przynosi Chrystusowi kadzidło) i Afrykę (król Baltazar, który przybywa z mirrą). Na całej trasie przemarszu będą tzw. mansjony, czyli sceny wierne biblijnym przekazom. A będą one odgrywane przez aktorów-amatorów. Tym razem nowy mansjon nosi nazwę „Niegościnna gospoda”.

Dzieciątko Jezus leżące w żłóbku skupia naszą uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia. Jednocześnie pobudza nas do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi. Tegoroczny Orszak Trzech Króli zachęca do wsparcia modlitwą i datkami pierwszego Hospicjum na Litwie dla Dzieci, założonego przez Siostrę Michaelę Rak i nazywanego Betlejem Miłosierdzia.

JEDLICZE. O godz. 12.30 msza święta w kościele parafialnym, ok. 13.30 przemarsz ulicami miasta do “Starej Kuźni“, gdzie będzie okazja wspólnie kolędować (następnie można się poczęstować ciepłym posiłkiem).

Fragment plakatu Orszaku Trzech Króli w Jedliczach. (Fot. mat. org.)

Hasło tegorocznego przemarszu to:

„W jasełkach leży!”. Słowem „jasło” określano bowiem dawniej żłób, paśnik dla zwierząt.

KOLBUSZOWA. Przez to miasto barwny korowód przejdzie po raz pierwszy w historii. Orszak Trzech Króli wyruszy sprzed kościoła św. Brata Alberta o godz. 12.30. Uczestnicy zgromadzą się na placu przed tym kościołem (uwaga: parking będzie zamknięty dla samochodów). Następnie trasa orszaku przebiegać będzie: z parkingu przy kościele, ulicą Obrońców Pokoju do Rynku Głównego w Kolbuszowej. Plan zakłada rozegranie pięciu scen. Będą to: zwiastowanie (na parkingu przy kościele Brata Alberta), walka dobra ze złem (na placu przed sklepem Biedronka), dwór Heroda (przy urzędzie gminy), brama anielska (przed wejściem na Rynek) oraz pokłon Trzech Króli (na scenie przy szopce na Rynku). W programie wydarzenia również poczęstunek, kolędowanie i występ kapeli góralskiej. Na czas przemarszu zablokowana zostanie ul. Obrońców Pokoju i częściowo okolice Rynku. Ruchem kierować będą policjanci.

Wspólne kolędowanie

TARNOBRZEG. Tutejszy orszak zorganizowany jest już po raz X. Msze święte odbędą się o godz. 9.30 w Kościele św. Barbary, o godz. 10 w: Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Kościele Miłosierdzia Bożego, a o godz. 10.30 w Kościele Chrystusa Króla. Ok. godz. 12 spotkanie na Tarnobrzeskim Rynku, a tam pokłon Bożej Rodzinie, modlitwa anioł pański oraz koncert kolęd.

POLECAMY: Ostatnia wigilia Tomka Beksińskiego

SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI. W programie o godz. 10.30 msza św. w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia NMP. Po niej nastąpi formowanie Orszaku Trzech Króli i przemarsz ulicami miasta, pokłonienie się Dzieciątku Jezus w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a także wspólne kolędowanie z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca ROCHY. Będzie też konkurs na najpiękniejszy strój Sędziszowskiego Orszaku Trzech Króli.

Fragment plakatu sędziszowskiego Orszaku Trzech Króli. (Fot. mat. org.)

STALOWA WOLA. Tutejszy wymarsz Orszaku Trzech Króli rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli – Rozwadowie o godz. 11. Następnie korowód przejdzie głównymi ulicami miasta i zakończy swą wędrówkę w bazylice konkatedralnej.

POLAŃCZYK. Zbiórka o godz. 10.20 przy siedzibie GOKSiT, o godz. 10.30 rozpocznie się uroczysty przemarsz orszaku, o godz. 11 msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. O godz. 12.15 jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół i placówek w Wołkowyi oraz Gminnego Chóru Dziecięcego (sala GOKSiT). O godz. 12.45 wspólne kolędowanie, a po nim poczęstunek. 

Fragment plakatu Orszaku Trzech Króli w Polańczyku. (Fot. mat. org.)

FOTOGALERIA Z ORSZAKU TRZECH KRÓLI Z 2020 ROKU W RZESZOWIE

Niebieski król Baltazar. W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)
Zielony król Melchior. W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)
Czerwony król Kacper. W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)

Najmłodsi jako owieczki. W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)
Trzej królowie na rzeszowskim rynku. W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)
Scena z królem Herodem. W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)
Święta rodzina z Dzieciątkiem. W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)
W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)
W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)
W 2020 roku po raz ostatni odbył się w Rzeszowie Orszak Trzech Króli. (Fot. Wit Hadło)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin