REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Wilk widziany na os. Słocina w Rzeszowie. Mieszkańcy czują niepokój

Wilki coraz częściej pojawiają się w pobliżu zabudowań ludzkich. Przyczyną tego jest niestety łatwo dostępna baza pokarmowa, w tym głównie niezabezpieczone śmietniki i kompostowniki. Fot. Pixabay

Spotkanie wilka na górskim szlaku jest niewątpliwie niezwykłym przeżyciem. Jednak co zrobić, kiedy zwierzęta te pojawiają się w ogrodzie przed domem? Tak było niedawno na terenie rzeszowskiego os. Słocina.

– Wiem, że to nieprawdopodobne, ale już dwa razy widziałam wilka w pobliżu mojego domu. Sąsiad mówił, że obok na łące jest ogryziony szkielet sarny – napisała w mediach społecznościowych jedna z mieszkanek Słociny.

Pod jej wpisem pojawiły się komentarze, a wśród nich potwierdzenie obecności wilka na tym osiedlu.

– Tak, to prawda, wczoraj (poniedziałek) pracując na zewnątrz przed godz.10, również go zauważyłem, jak i sąsiedzi. Udało mi się odtworzyć zapis monitoringu domowego – przekazał inny mieszkaniec tego osiedla.

Jednocześnie załączył on film z monitoringu, na którym widać biegnącego wilka lokalną drogą.

– Temat został zgłoszony do koła łowieckiego wraz z materiałem filmowym – uzupełnia.

Ale to nie jedyny komentarz. – Parę dni temu biegł na ul. św. Rocha w okolicy kapliczki – czytamy.

Do straży miejskiej trafiły pierwsze zgłoszenia od zaniepokojonych mieszkańców.

– Wszystkie takie sygnały przekazujemy bezpośrednio do lekarza weterynarii. Informujemy też o tym wydział ochrony środowiska Urzędu Miasta. My nie podejmujemy samodzielnie żadnych decyzji w takich sprawach – mówi nam Marek Kruk, zastępca komendanta straży miejskiej w Rzeszowie.

Co jeszcze można zrobić, gdy zobaczysz wilka?

Zdaniem społeczników Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, „wilk obserwowany przez kilka dni w odległości poniżej 30 m od zamieszkałych budynków (powtarzające się zdarzenia przez dłuższy czas)” powinny stać się celem większej ostrożności, a w niektórych przypadkach nawet odstraszane.

Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie zwraca z kolei uwagę, że zwierzęta te raczej zadomowiły się już w naszym regionie, a do ich obecności musimy się przyzwyczaić. Jednocześnie przekazał także, że włodarze gmin, na których terenie zaistniało ryzyko niewłaściwego, uciążliwego dla mieszkańców zachowania tych ssaków, powinni wystąpić do RDOŚ z wnioskiem o odstraszanie wilków. Do tej czynności wykorzystuje się petardy hukowe, a niekiedy broń pneumatyczną na gumowe kule. Podstawą do odstrzału wilka jest jego bezpośredni atak na człowieka, a co gorsza jego zagryzienie.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin