Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Zasadź drzewo, kup huśtawkę. Rusza „Zielony Fundusz dla Rzeszowa”

Park kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej w Rzeszowie
Wpłacając pieniądze na „Zielony Fundusz dla Rzeszowa” będzie można dorzucić się np. do nowego ogrodu kieszonkowego, takiego jak ten przy ul. Kurpiowskiej. (Fot. Grzegorz Król)

Powstaje „Zielony Fundusz dla Rzeszowa”. Na specjalnej stronie internetowej każdy chętny będzie mógł wesprzeć tworzenie w mieście terenów zielonych i rekreacyjnych. Nowy projekt ma ruszyć początkiem czerwca.

Pomysł to odpowiedź na liczne inicjatywy, które zgłaszają nie tylko mieszkańcy, ale i firmy zainteresowane poprawą miejskiej przestrzeni. Fundusz ma uzupełnić coroczne działania miasta, takie jak tworzenie nowych parków kieszonkowych, czy nasadzenia drzew.

– Przychodzą do nas ludzie, pokazują na konkretne miejsca i chcą wpłacić pieniądze, żeby właśnie tam zorganizować więcej zieleni. Nie ma jednak w tej chwili takiej możliwości, żebym ja wziął od starszej pani 50 zł, kupił za to jakąś sadzonkę i posadził przed jej blokiem – śmieje się Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Ale od czerwca będzie to łatwiejsze – dodaje.

Działanie zielonego funduszu koordynować będą Zarząd Zieleni Miejskiej oraz rzeszowski Urban Lab. Na powstającej właśnie stronie będzie można wykupić cegiełkę, która zasili większy projekt przygotowany przez miasto. Taki jak nowy park, ogród sensoryczny czy zakup wyposażenia placu zabaw. Podobnie jak na stronach crowdfundingowych, wiele osób będzie dzięki temu mogło wspólnie zebrać pieniądze na jeden cel.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jeszcze więcej terenów zielonych nad Wisłokiem w Rzeszowie

– Ważną częścią będzie też mapa Rzeszowa, na której wyraźnie zaznaczymy należące do miasta tereny oraz zakładka, w której będzie można sprawdzić np. koszt posadzenia w mieście dębu, platana czy wysiania kwietnej łąki. Ufundować więc będzie można konkretną rzecz w konkretnym, wybranym przez siebie, miejscu – wyjaśnia Gernand.

Darczyńca będzie musiał wypełnić specjalny formularz. Wtedy skontaktują się z nim przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w celu podpisania umowy dotyczącej wsparcia.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin