Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Pomnik Jana Pawła II oblany farbą. Wielki Tydzień rozpoczęty profanacją

Pomnik Jana Pawła II w Stalowej Woli
Pomnik Jana Pawła II przed bazyliką konkatedralną w Stalowej Woli został oblany czerwoną cieczą od głowy papieża aż po postument. (Fot. Archiwum)

Wielki Tydzień rozpoczął w Stalowej Woli akt wandalizmu. Nieznany sprawca oblał pomnik Jana Pawła II stojący przed bazyliką konkatedralną czerwoną farbą. Dzień wcześniej, przed tym samym obeliskiem zakończył się Biały Marsz Milczenia, który przeszedł ulicami miasta w obronie świętości papieża.

2 kwietnia br., w dzień 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II, ulicami Stalowej Woli kilkaset osób przeszło w symbolicznym marszu upamiętniającym postać papieża i broniącym jego kapłańskiej postawy moralnej. Uczestnicy manifestacji nieśli ze sobą transparent, biało-żółte i biało-czerwone flagi.

Początek trasy zaplanowano przy parafii pw. Opatrzności Bożej, a finał przy pomniku papieża znajdującym się przed bazyliką konkatedralną. Hasłem przewodnim marszu były słowa papieża: „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”.  A zachętą organizatorów prośba o to, by „Przyjść i dać świadectwo wierności św. Janowi Pawłowi II”.

W marszu papieskim w Stalowej Woli udział wzięli kapłani i osoby świeckie. Byli wśród nich prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny oraz wiceminister infrastruktury Rafał Weber i senator Janina Sagatowska.

Lucjusz Nadbereżny mówił przed pomnikiem Jana Pawła II o tym, że to bardzo ważne, aby w taki dzień być razem i potrafić się wznieść i wspólnie uczcić wyjątkowego rodaka.

– Uczcić tego, który nas swoim życiem, swoją służbą otaczał tak wielką miłością – mówił na koniec marszy Lucjusz Nadbereżny, zaznaczając, że ważnym jest też – abyśmy sobie na nowo zdali sprawę, że przed nami, jako przed Polakami, wielkie zadanie, niesienia tego przesłania miłości, które zostawił na św. Jan Paweł II.

Atak na pomnik Jana Pawła II to krzyk zła

Tak jak niedzielny marsz odbił się szerokim echem nie tylko w Stalowej Woli, ale i regionie, tak poniedziałkowa poranna wiadomość, zszokowała stalowowolan, ale i całą diecezję sandomierską. Prezydent Lucjusz Nadbereżny nazwał ten akt „krzykiem zła”.

O godz. 7.30 dyżurny sandomierskiej policji został powiadomiony o zniszczeniu pomnika Jana Pawła II, przed którym jeszcze kilkanaście godzin wcześniej zapalono znicze i złożono kwiaty. Figura papieża została oblana czerwoną cieczą, najprawdopodobniej farbą. Spłynęła od jego głowy, przez ramię, papieską sutannę, aż po postument, na którym umieszczony jest papieski herb.

Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli szuka sprawców profanacji. Policjanci sprawdzają, czy pomocny może się w tym stać okoliczny monitoring.

Sprawę komentuje także Kuria Diecezjalna w Sandomierzu, która opublikowała krótki komunikat dotyczący zbezczeszczenia pomnika św. Jana Pawła II

– Wyrażamy ubolewanie z powodu zbezczeszczenia pomnika św. Jana Pawła II w Stalowej Woli. Oszczercza kampania prowadzona w ostatnim czasie przez niektóre media, zbiera niestety swoje plony. Przeżywając Wielki Tydzień, módlmy się o nawrócenie osób winnych tego haniebnego czynu i bądźmy czujni – pisze ks. Roman Janiec, kanclerz Kurii.

Atak na nasze świętości, to atak na nas samych

Oświadczenie w sprawie aktu wandalizmu, którego ofiarą padł pomnik Jana Pawła II, wydał także Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

– Zło nie jest silniejsze od dobra, ale to od nas zależy czy dobro i miłość zwyciężą – napisał Lucjusz Nadbereżny. – Dotknięty przerażającym aktem profanacji figury Świętego Jana Pawła II w Stalowej Woli pragnę wyrazić słowa potępienia dla sprawcy tak haniebnego czynu oraz wezwać wszystkich ludzi dobrej woli do jeszcze większego zjednoczenia wokół wartości, które pozostawił nam do obrony Święty Jan Paweł II.

– Z przerażeniem obserwujemy barbarzyński zamach na autorytet Świętego Papieża Polaka oraz wynikające z niego hańbiące ataki na miejsca modlitwy i pamięci o Janie Pawle II – czytamy w piśmie prezydenta. – Nie możemy pozostać wobec tych zorganizowanych akcji niszczenia pamięci o naszym wielkim Rodaku bierni, w obojętności i milczeniu. Nie możemy pozostać obojętni na atak na nas samych, na nasze najświętsze wartości, fundamenty, na których zbudowana jest nasza Ojczyzna, Polska. Zapatrzeni we wzór miłości i przebaczenia, jaki pozostawił nam swoim życiem Papież Jan Paweł II, nie możemy na zło odpowiadać złem. Jesteśmy dzisiaj wezwani do czynienia jeszcze większego dobra, które w najpiękniejszy sposób wypełni testament życia Świętego Jana Pawła II. W książce „Pamięć i tożsamość” Papież Jan Paweł II pozostawia nam jasną wskazówkę co czynić w takich sytuacjach: „Zło jest zawsze brakiem jakiegoś dobra, które w danym bycie powinno się znajdować, jest niedostatkiem.” Dotknięci tym smutnym krzykiem zła w Stalowej Woli stajemy dzisiaj przed wielkim zadaniem odnalezienia i większej ekspozycji dobra wokół nas.

Uwaga na kolejne prowokacje

Prezydent Stalowej Woli napisał także, że poleca wszystkim odpowiedzialnym dzisiaj za edukację, wychowanie, kulturę oraz krzewienie postaw patriotycznych w Stalowej Woli, wykonanie wspólnie jeszcze większej pracy w budowaniu wartościowych postaw w oparciu o nauczanie świętego Jana Pawła II.

– Zwracam się z apelem do wszystkich mieszkańców Stalowej Woli, aby w najbliższych dniach, przez swoją odpowiedzialność i aktywność otoczyli szczególną czcią i opieką wszystkie ważne dla nas miejsca modlitwy i pamięci Świętego Jana Pawła II, aby nie doszło do kolejnych prowokacyjnych akcji niszczenia świętego wizerunku Papieża Polaka w naszym mieście. Chcemy dzisiaj na wezwanie naszego Wielkiego Świętego odpowiedzieć wspólnie i odważnie: nie lękamy się! Święty Janie Pawle II byłeś, jesteś i na zawsze będziesz dla nas, mieszkańców i miasta Stalowej Woli, wzorem miłości, która wszystko może i zawsze zwycięża – apeluje prezydent Stalowej Woli.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin