Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Zabójstwo w Lipie na Podkarpaciu. Po 22 latach policja rozwiązała sprawę

Policyjny portret zabójcy z Podkarpacia
Marian O. był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców. (Fot. archiwum policji)

Marian O. znajdował się na top liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Podejrzewano go o zabicie siostry w miejscowości Lipa na Podkarpaciu. Poszukiwano go od 22 lat. Okazało się, że po dokonanej zbrodni opuścił Polskę i kilka dni później popełnił samobójstwo w Czechach.

Kobietę zabito początkiem sierpnia 2001 r. w miejscowości Lipa koło Stalowej Woli.

– Były to najdłużej prowadzone poszukiwania za osobą podejrzaną o dokonanie zabójstwa – przyznają podkarpaccy policjanci. – Przez ponad dwie dekady nie było wiadomo, co z zabójcą kobiety. Podejrzewano, że to jej brat, ale ten rozpłynął się w powietrzu.

Mimo to śledczy nie ustawali w poszukiwaniach. Podczas śledztwa współpracowano z Prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Była to głównie mrówcza praca polegająca na analizie materiałów i weryfikacji pojawiających się informacji na temat poszukiwanego z kraju i z zagranicy. Ustalono też świadków, którzy mogli coś wiedzieć na temat zbrodni.

Zabójca z Lipy rzucił się pod pociąg

Jak policjantom udało rozwiązać sprawę zabójstwa w Lipie? Dzięki DNA.

– Biegli z zakresu genetyki sądowej Laboratorium Kryminalistycznego, ze śladów zabezpieczonych w sprawie na miejscu zabójstwa, wyodrębnili profil DNA. Został zarejestrowany w Zbiorze Danych DNA i tam nastąpiło stwierdzenie zgodności – wyjaśniają policjanci.

Zgodność wykazano z mężczyzną o nieustalonej tożsamości, który 7 sierpnia 2001 roku zginął pod kołami pociągu w Czechach. Badania genetyczne potwierdziły, że jest to Marian O., którego od ponad 20 lat szuka podkarpacka policja.

Szukają sprawców najcięższych przestępstw

Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób funkcjonuje już od roku przy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusze z tego wydziału zajmują się m.in. zatrzymywaniem osób, które mają na swoim koncie najcięższe przestępstwa.

Dzięki codziennym staraniom i ciężkiej pracy podkarpackich „łowców głów”, w 2023 roku zatrzymano kilkanaście osób poszukiwanych listami gończymi, które chciały uniknąć zasądzonej kary pozbawienia wolności.

_____

ZOBACZ TAKŻE: Skakali Remigiuszowi po głowie, a on prosił o litość. Sąd zaostrzył kary bandytom

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin