Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Szok po podpaleniu krzyża w Piątkowcu

Krzyż w Piątkowcu odwiedził mielecki poseł Fryderyk Kapinos. Na zdjęciach, które opublikował w sieci, widzimy, jak składa kwiaty i zapala znicze. Na ogrodzeniu krzyża wisi kartkę z napisem: „Boże przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. (Fot. FB Fryderyka Kapinosa)

Podpalenie kilkumetrowego krzyża, który stoi przy drodze wojewódzkiej Mielec – Tarnów w Lesie Piątkowskim, zszokowała lokalną społeczność, a także naszych Czytelników Sprawcę bądź sprawców tego aktów wandalizmu szuka policja. Natomiast wczoraj wójt Michał Deptuła, zapowiedział, że niezwłocznie po zakończeniu czynności przez odpowiednie służby, gmina Wadowice Górne przystąpi do prac renowacyjnych.

Do podpalenia krzyża w Piątkowcu doszło we wtorek 7 marca, ok. godz. 3. Jako pierwsza powiadomiła o tym Ochotnicza Straż Pożarna w Wadowicach Górnych.

Boże przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią

– Jeśli ktoś przejeżdżał tą drogą w tym czasie i posiada jakieś informacje na ten temat, proszony jest o zgłoszenie tego policji w Mielcu – apelują druhowie. Na ogrodzeniu krzyża ktoś powiesił kartkę z napisem: „Boże przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”.

W niedzielę (12 bm.) krzyż w Piątkowcu odwiedził mielecki poseł Fryderyk Kapinos. Na zdjęciach, które opublikował w mediach społecznościowych, widzimy, jak składa kwiaty i zapala znicze.

– To moja odpowiedź na akt wandalizmu jaki miał tu w ostatnim czasie miejsce – tłumaczył. – Przydrożne krzyże, tak charakterystyczne dla polskiego krajobrazu są chlubą okolicznych mieszkańców i świadczą o ich pobożności. Nigdy nie są stawiane przypadkowo. Każdy krzyż do czegoś nawołuje lub o czymś przypomina – zaznaczył Kapinos.

– Wyrazem naszego szacunku do krzyża jest zdejmowanie przy nim czapki, uczynienie znaku krzyża, czy ozdabianie go kwiatami. Przy nich gromadzą się mieszkańcy na modlitwie, zwłaszcza w trakcie nabożeństw majowych i czerwcowych – dodał parlamentarzysta.

Wójt Michał Deptuła zapowiada renowację krzyża

W poniedziałek do sprawy odniósł się Michał Deptuła, wójt gminy Wadowice Górne.

– W związku z nikczemnym podpaleniem krzyża w Piątkowcu, informujemy, że niezwłocznie po zakończeniu czynności przez odpowiednie służby, nasza gmina przystąpi do prac renowacyjnych – oświadczył. – Stanowczo potępiamy takie akty wandalizmu.

– Tym bardziej jeśli dotyczy to miejsc szczególnie ważnych i wrażliwych dla naszej społeczności, jak miejsca kultu religijnego.  Ponadto z dumą czcimy i pielęgnujemy pamięć o naszym Honorowym Obywatelu Św. Janie Pawle II, który zawsze uczył szacunku i miłości do drugiego człowieka oraz podkreślał wagę oraz wielką symbolikę krzyża – podkreślił wójt.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin