Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Afera bankowa w Grębowie. Akt oskarżenia ma 159 stron

Aresztowanie byłej prezes banku w Grębowie. (Fot. archiwum policji)

Akta sprawy oskarżonych w aferze bankowej w Grębowie liczą już 33 tomy. Akt oskarżenia ma 159 stron, a prokurator wnosi w nim o przesłuchanie 61 świadków. Proces zorganizowanej grupy przestępczej, która wyrządziła szkody na kwotę około 55 mln zł, będzie się toczył przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu.

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu przedłużył pod koniec lipca br. areszt tymczasowy sześciorgu oskarżonym w aferze bankowej do 23 października br. 12 września odbędzie się posiedzenie organizacyjne, po którym ruszy proces w sprawie jednej z największych afer finansowych na Podkarpaciu.

Afera bankowa w Grębowie. Oskarżonych jest osiem osób

Na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiądzie osiem osób:

  • Janina K. (lat 70, wykształcenie średnie – technik ekonomista),
  • Krzysztof K. (lat 44, wykształcenie wyższe ekonomiczne),
  • Genowefa K. (lat 73, wykształcenie średnie ogólne),
  • Bożena Sz. (lat 62, wykształcenie średnie ekonomiczne),
  • Teresa R. (lat 60, wykształcenie średnie rolnicze),
  • Danuta Rz. (lat 64, wykształcenie średnie ogólne),
  • Marian R. (lat 85, wykształcenie średnie rolnicze)
  • i Helena K. (lat 81, wykształcenie wyższe pedagogiczne).

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie sformułował wobec oskarżonych łącznie 25 zarzutów na szkodę Banku Spółdzielczego w Grębowie, Banku Spółdzielczego w Rudce-Tartak, Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Radomiu oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Najpoważniejsze zarzuty postawione przez prokuraturę to działanie w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegającej na udzielaniu kredytów z naruszeniem procedur, przywłaszczaniu środków pieniężnych zdeponowanych w Banku i inwestowaniu tych środków na rachunkach maklerskich, podrabianiu dokumentów bankowych i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach, zakładaniu rachunków bankowych na osoby fikcyjne i nieżyjące, nadużywanie uprawnień oraz niedopełnianie obowiązków.

33 tomy akt, 61 świadków

Jak informuje Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu, akta sprawy liczą na tę chwilę 33 tomy, a sam akt oskarżenia ma 159 stron. Prokurator chce na rozprawie przesłuchać 61 świadków, przy czym na liście wszystkich świadków znajduje się aż 131 nazwisk.

Podczas śledztwa ustalono, że sprawcy działali w okresie od 2004 do 2019 roku na terenie woj. podkarpackiego w szczególności w miejscowości Grębów, w powiecie tarnobrzeskim.

Poprzez nadużycie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków wyrządzili Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkodę majątkową w łącznej wysokości ponad 19 milionów złotych. Przywłaszczyli też powierzonego pracownikom Banku Spółdzielczego w Grębowie mienie w postaci środków pieniężnych zdeponowanych przez kilkudziesięciu klientów na lokatach pieniężnych. Ich łączna wysokość to ponad 25 milionów złotych.

– Prokurator ustalił, że w czerwcu 2019 roku oskarżeni Janina K. (prezes zarządu), Genowefa K. (wiceprezes zarządu, główny księgowy) oraz Krzysztof K. (syn Janiny K., referent ds. kredytów) wyłudzili z dwóch banków łącznie 10 milionów złotych, w tym: doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem  Bank Spółdzielczy w kwocie 7 milionów złotych w ten sposób, że nie mając zamiaru ani możliwości wywiązania się z przyjętego na siebie zobowiązania, wprowadzili przedstawicieli tego banku w błąd co do rzeczywistej kondycji finansowej Banku Spółdzielczego w Grębowie poprzez przedłożenie nierzetelnych sprawozdań finansowych, jak również poprzez bezpośrednie przekazanie nieprawdziwych informacji o celu pozyskania w/w środków finansowych, doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kolejny Bank Spółdzielczy w kwocie 3 milionów złotych. Stało się to w ten sposób, że nie mając zamiaru ani możliwości wywiązania się z przyjętego na siebie zobowiązania, wprowadzili przedstawicieli tego banku w błąd co do rzeczywistej kondycji finansowej Banku Spółdzielczego w Grębowie poprzez przedłożenie nierzetelnych sprawozdań finansowych, jak również poprzez bezpośrednie przekazanie nieprawdziwych informacji o celu pozyskania w/w środków finansowych – informuje Prokuratura Krajowa.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin