REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

W Rzeszowie otwarto biuro Rady do spraw Współpracy z Ukrainą

Nz. od lewej: Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki i poseł Paweł Kowal, który został przewodniczącym Rady (Fot. PUW)

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie ogłoszono powstanie Przedstawicielstwa Rady do spraw współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu. Poinformował o tym przewodniczący rady, poseł Paweł Kowal. Rzeszowskie przedstawicielstwo będzie odpowiadać za obsługę merytoryczną Rady i wsparcie zagranicznych wizyt pełnomocników z innych krajów.

Rada ds. współpracy z Ukrainą została powołana 5 kwietnia przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Do jej zadań należy m.in. koordynowanie polskich działań na rzecz odbudowy Ukrainy i zapewnienie jak największego udziału polskich przedsiębiorstw w powojennej rekonstrukcji tego kraju. Rada będzie współpracować m.in. z Grupą G7, Komisją Europejską, władzami Ukrainy i właściwymi odpowiednikami do spraw odbudowy z innych krajów. W jej skład wejdą przedstawiciele środowisk eksperckich, gospodarczych i kulturalnych.

Rzeszów już jest sercem pomocy

– Nasze województwo od początku wojny najaktywniej uczestniczy w organizacji pomocy obywatelom Ukrainy. Podkarpacie, w tym Rzeszów i port lotniczy w Jasionce stały się sercem międzynarodowej pomocy – hubem. Jestem przekonana, że dzięki uruchomieniu przedstawicielstwa, wspomożemy naród Ukrainy w odbudowie ich kraju. Nie mam wątpliwości, że to właśnie w Rzeszowie powinny zapadać istotne decyzje w tej kwestii i że to nasze miasto i region powinny odgrywać wiodącą rolę w zakresie koordynacji procesu odbudowy Ukrainy. To również ogromna szansa przed lokalnymi firmami, które – mam nadzieję – odegrają w tym procesie znaczącą rolę – powiedziała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

– Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Rzeszów pełni kluczową rolę w niesieniu pomocy naszym sąsiadom. Do tej pory była to przede wszystkim pomoc humanitarna i militarna. W przyszłości przeistoczy się ona w rozległe wsparcie gospodarcze. Jesteśmy do tego przygotowani, utrzymujemy od lat bliskie kontakty z wieloma ukraińskimi miastami. Polskie i zagraniczne firmy, z których wiele ma swoje zakłady i biura w Rzeszowie, są zainteresowane współpracą z partnerami z Ukrainy i pomocą w odbudowie tego kraju. Rzeszów już jest hubem odbudowy zniszczonej wojną Ukrainy – zapewniał prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

– To oczywiste, że właśnie w Rzeszowie pierwszy raz mówimy publicznie o powstaniu Rady ds. współpracy z Ukrainą. Dążyłem do tego, bo to właśnie Podkarpacie odgrywało kluczową rolę w podtrzymywaniu wysiłku wojennego Ukrainy, w walce z rosyjskim agresorem. Żeby było bramą dla handlu z Ukrainą, na którym zyskują tysiące polskich przedsiębiorców. Działamy już teraz, nie patrzymy na koniec wojny. Podkarpackie przedstawicielstwo stanie się jedną z wizytówek Polski, bo to właśnie przez Rzeszów na Ukrainę jedzie większość ludzi zaangażowanych we wsparcie tego kraju. Warto by Podkarpacie i podejście jego mieszkańców stało się źródłem inspiracji w ich podróżach do Kijowa – powiedział przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą, Paweł Kowal.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin