Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Wszczepili protezę „szytą na miarę”

Fot. Facebook szpitala

Implanty custom-made, czyli „szyte na miarę” projektowane są z myślą o potrzebach konkretnego pacjenta. Pozwalają na uzupełnienie ubytków kości np. po niepowodzeniach wcześniejszej protezoplastyki w zakresie niemożliwym do wykonania typowymi implantami. Charakteryzują się lepszymi właściwościami biomechanicznymi, a ich zastosowanie wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia powikłań.

Implanty „custom-made” są często jedyną alternatywą dla pacjentów ze znacznymi ubytkami kostnymi. W ich przypadku nie ma bowiem możliwości zastosowania konwencjonalnych metod operacyjnych.

Szansa na powrót do życia bez bólu

Taką protezę wszczepiono pacjentce w Szpitalu Specjalistycznym w Rudnej Małej. Operację wykonał lek. Artur Łazorko, w asyście lek. Krystiana Tyburczy.

– To już kolejna tego typu operacja, w której konieczne było zastosowanie indywidualnego implantu, wyprodukowanego specjalnie dla chorej w technice 3D. Z powodu trudnych warunków wynikających z deformacji i ubytków kości, tego typu implant jest jedyną szansą na uwolnienie pacjentki od bólu i przywrócenie możliwości sprawnego chodzenia. Cieszy też fakt, że dzięki współpracy z polską firmą sprzętową można przygotować zaawansowane implanty, które dają szanse na powrót do dobrej funkcji mimo tak trudnej sytuacji klinicznej. Osobiście mam dużą satysfakcję i poczucie dumy z poziomu leczenia, jaki jesteśmy w stanie zaoferować naszym pacjentom. Zarówno w leczeniu pierwotnym jak i rewizyjnym nie ustępujemy jakością i zaawansowaniem naszych działań operacyjnych najlepszym polskim i zagranicznym ośrodkom ortopedycznym – mówi dr Łazorko.

Procedura wymaga współpracy chirurga i inżyniera

Przygotowanie indywidualnego implantu to kompleksowa procedura, która wymaga precyzji i ścisłej współpracy chirurga i inżyniera. Pierwszym etapem produkcji tego typu protez jest wykonanie badań obrazowych – najczęściej tomografii komputerowej. Na podstawie obrazów projektowany i wytwarzany jest implant oraz plastikowy model dla chirurga, który pomaga w przygotowaniu się do operacji i przećwiczeniu jej jeszcze przed zabiegiem operacyjnym. Poza implantem i modelem firma zajmująca się produkcją dostarcza szczegółowych instrukcji co do właściwości samego implantu oraz optymalnych metod jego osadzania.

Co ważne, całość zrefundował NFZ płacąc osobno za zabieg, a osobno za wszystko co związane było z przygotowaniem personalizowanej protezy.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin