Żeby móc kierować samochodem od razu po zdanym egzaminie na prawo jazdy, nie musisz już czekać na wydanie plastikowego dokumentu – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa wdrażana jest od tygodnia.
Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T.
Z tej usługi w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy. Mogą skorzystać także kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wyżej wymienionych grup kategorii.
– Nową usługę będziemy wdrażać przez kilka dni, zgodnie z najlepszymi standardami wprowadzania zmian w aplikacjach. Myślę, że już przyszłego tygodnia powinna być ona dostępna dla każdego, kto nabędzie nowe uprawnienia i będzie miał zainstalowanego mObywatela. To bardzo wygodne rozwiązanie. Możemy od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie” – informował kilka dni temu minister Janusz Cieszyński.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Jeździli z bronią po Rzeszowie i celowali do ludzi
Jak działa tymczasowe prawko? Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, od razu po zakończeniu egzaminu państwowego, system Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przekazuje do Centralnej Ewidencji Kierowców zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem.
Egzaminator, czyli WORD, uzupełnia wynik egzaminu w PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Nie trzeba czekać na zatwierdzenie protokołu. Dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do Starosty.
CEK tworzy tymczasowe prawo jazdy. W aplikacji mObywatel młody kierowca otrzymuje powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu.