REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 15 stycznia 2025

Brakuje ci czegoś w szpitalu? Poszukaj sobie w Internecie i kup!

Szpital Wojewódzki w Przemyślu
W przemyskim Wojewódzkim Szpitalu oologicznemu pacjentowi założono port, ale igły do niego kazano mu kupić sobie w Internecie. (Fot. archiwum)

– Do czego to podobne, by pacjent chory na nowotwór sam musiał sobie załatwiać igły do portu onkologicznego? – zapytała w mailu do Super Nowości nasza czytelniczka, pani Magda, żona pacjenta przemyskiego szpitala. Placówka odpowiada, że dokładane są wszelkie starania, by do takich Sweatshirts Nike Solo Swoosh Fleece Hoody 'Night Maroon' (DX1355 - 681) - CHEAP SOPHIACLUBENTREPRISES JORDAN OUTLET , buy nike total laser iv cheap women boots sytuacji nie dochodziło, a podkarpacki NFZ przyznaje rację naszej Czytelniczce.

Port naczyniowy jest to wszczepialny system, który umożliwia łatwy dostęp do dużej żyły centralnej. Może być stosowany m.in. do podawania leków, pobierania krwi czy w opiece paliatywnej. Mąż pani Magdy poprzez port ma podawane specyfiki stosowane w chemioterapii. Leczy się w przemyskim Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio.

Szpital w Przemyślu: igieł poszukajcie sami

– Port szpital zapewnił, a jakże, ale co do igieł do niego, to usłyszałam, że nie ma i mamy sami je jakoś „ogarnąć”, najlepiej poszukać w Internecie – opisała bulwersującą sytuację żona pacjenta.

Miała też sporo uwag co do wyposażenia pomieszczeń higieniczno – sanitarnych w szpitalu. Kobieta napisała skargę do władz szpitala, a także do Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

– Szpital pacjentom każe na własny koszt zaopatrzyć się w igły do portu. A jeżeli pacjent ich nie ma, to pomimo wczepionego portu, pielęgniarki zakładają pacjentowi obiegówkę – czytamy w niej.

– Na oddziale onkologicznym pacjenci muszą mieć swoje prywatnie zakupione leki, które biorą na stałe. A ubikacje nie są wyposażone w papier toaletowy czy ręczniki, co stanowi problem przy schorzeniach onkologicznych ze względu na reakcję organizmu pacjentów na podawaną chemię – opisała nasza Czytelniczka.

– Uważam, że to jest skandal ze strony szpitala, że szukają oszczędności na ludziach chorych, którzy na to odprowadzają składki – dodała na koniec.

Przemyski szpital „dokłada starań”

Zapytaliśmy o tę sytuację rzecznika szpitala w Przemyślu, Pawła Bugirę.

– Pacjenci nie muszą kupować leków na własny koszt. W przypadku leczenia chorób przewlekłych, niezwiązanych z prowadzonym leczeniem szpitalnym, podawane są im przyjmowane na stałe leki lub, o ile nie są dostępne w Aptece Szpitalnej, proponowane są równoważne zamienniki. Jeżeli pacjent nie wyraża zgody na leczenie lekami równoważnymi, w takiej sytuacji decyzji pacjenta pozostaje forma zabezpieczenia terapii schorzeń przewlekłych – odpisał na nasze zapytanie.

– W przypadku braku igieł do portu, czy przyborów toaletowych, zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, by nie dochodziło do tego typu sytuacji. Dział Zamówień Publicznych na bieżąco realizuje zamówienia w tym przedmiocie, aby pacjenci czuli się jak najbardziej komfortowo – zapewnił rzecznik szpitala.

Niemal dokładnie tymi samymi słowami odpisał w imieniu szpitala na skargę pani Magdy Starszy Lekarz Szpitala, Maciej Lewicki. Tyle że w jego piśmie znalazły się słowa przeprosin „jeśli poczuła się niekomfortowo”.

Podkarpacki NFZ będzie monitorował co dzieje się w placówce

Tymczasem Podkarpacki Odział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie tak oto odniósł się do sprawy:

– Zgodnie best nike running shoes z obowiązującymi przepisami szpital ma obowiązek zapewnić swoim pacjentom bezpłatne leki, środki spożywcze spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, jeśli są one konieczne do wykonania świadczenia – czytamy w piśmie do pani Magdy. – Z odpowiedzi świadczeniodawcy (szpitala – przyp. autora) wynika, że mogło dochodzić do opisanych przez Panią w skardze sytuacji, zaś placówka dokłada starań, aby się one nie powtarzały.

– W związku z powyższym skargę uznaliśmy za zasadną. Niedopuszczalnym jest, by placówka wymagała od pacjenta dostarczenia bezpłatnych leków lub wyrobów medycznych we własnym zakresie. (…) Miejmy nadzieję, że zgodnie z zapewnieniami, tego typu sytuacje nie będą się już powtarzały w tej placówce. Tym niemniej będziemy monitorować pracę Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu w tym zakresie – zapewnia NFZ.

Co do wyposażenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w przemyskim szpitalu, rzeszowski Oddział NFZ odesłał panią Magdę do SANEPID-u w Przemyślu. To on pełni nadzór nad szpitalem w tym zakresie.

Jak widać przywołane przez szpital „dokładanie starań” nie wystarczy i do tak bulwersujących sytuacji dochodzi w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Przykre, że pacjent lub jego bliscy muszą zgłaszać takie sprawy do NFZ czy szukać pomocy mediów, skoro placówka ma obowiązek zapewnić pacjentowi co trzeba, ale tego nie robi.

_____

Masz dla nas wiadomość? Chcesz podzielić się jakimś tematem? Potrzebujesz pomocy lub interwencji dziennikarzy? Skontaktuj się z nami: alarm@supernowosci24.pl

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin