REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

Chorzy na przewlekłą chorobę nerek apelują o powrót leku

Dializa w szpitalu w Rzeszowie
Obecnie ponad 20 tys. pacjentów regularnie poddawanych jest dializom. Co roku z powodu PChN umiera w Polsce 80 tys. osób.

Wg danych POLTRANSPLANT najczęściej przeszczepianym dużym narządem w Polsce jest nerka. To właśnie na przeszczepienie tego narządu oczekuje największa liczba pacjentów. Najdłuższy jest również czas oczekiwania chorych na transplantację. Wynosi 387 dni przy pierwszym przeszczepie i aż 776 dni przy drugim przeszczepie. Publikacja informacji zbiega się z wypadnięciem od 1 listopada jedynej refundowanej flozyny w przewlekłej chorobie nerek i obecnej w tym wskazaniu na bezpłatnej liście 65+.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki apeluje do Ministerstwa Zdrowia o przywrócenie dapagliflozyny – czyli jedynej finansowanej z budżetu NFZ od 2022 roku terapii nefroprotekcyjnej, nazywanej przez nefrologów „przełomem, jakiego nie było w nefrologii od 20 lat,  na listę leków refundowanych – od 1 stycznia 2024 roku.

– Nawet o 7 lat możemy odsunąć w czasie konieczność przeszczepienia nerek, jeśli odpowiednio wcześnie wykryjemy chorobę i wdrożymy leczenie nefroprotekcyjne –  podkreśla Rajmund Michalski, prezes Stowarzyszenia, który na własnej skórze przetestował trudny okres oczekiwania na dawcę nerki.

Zachęcają do badań i składania oświadczeń woli

Michalski przypomina o konieczności badań profilaktycznych w kierunku przewlekłej choroby nerek. Zachęca też do deklaracji o oświadczeniu woli na pobranie organów po śmierci.

Obecnie w naszym kraju na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie narządów, tkanek i komórek zarejestrowanych było 5 897 aktywnych pacjentów. W tym 1 854 oczekujących na przeszczepienie narządów. Najwięcej osób oczekuje na przeszczep: nerki, bo aż 1 119 pacjentów; wątroby – 145 pacjentów; serca – 381 pacjentów; płuc – 136 pacjentów.

Przeszczepienie organów to dla niektórych osób jedyna forma uratowania życia. Ale nie każdy ma takie szczęście, aby wygrać „życiową 6-stkę w lotka”. 

– Proszę sobie wyobrazić 28-letniego mężczyznę, z małym dzieckiem, szczęśliwego któremu świat się zawalił. Dowiedziałem się, że mam białko w moczu, że na 16 kłębuszków 7 jest zeszkliwionych i nieczynnych. To oznaczało walkę o każdy dzień, aby zatrzymać progres choroby. To czas wyrzeczeń, dbania o dietę, aby jak najdłużej zatrzymać pracę nerek. W kolejnym kroku dializy. To nie trwało chwilę, to wiele lat zmagań i gotowości, aby w końcu odebrać ten upragniony telefon z informacją, że jest dla mnie nerka – mówi Rajmund Michalski.

Wystarczą dwa proste badania

Aby nie dopuścić do rozwoju krańcowego stadium przewlekłej choroby nerek, które wymusza u chorego proces dializoterapii i – u szczęśliwców – przeszczepienia nerki, warto podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Jak podkreśla OSMN, wystarczą dwa proste badania, które mogą uratować życie. To badanie krwi z oznaczeniem kreatyniny i badanie moczu z oznaczeniem albuminurii. Badania może zlecić nawet lekarz rodzinny.

W Polsce mamy ok. 4,5 mln osób z przewlekłą chorobą nerek. 90  proc. z nich nie jest tego świadoma i o chorobie dowiaduje się zbyt późno. Najczęściej, gdy wymagana jest dializoterapia lub transplantacja nerki. Szczególnie czujni powinni być pacjenci z cukrzycą typu 2 oraz problemami sercowymi: wysokim ciśnieniem, niewydolnością serca oraz osoby starsze z tzw. wielochorobowością. Choroby nerek potęgują u nich zaostrzenia chorób podstawowych. 

_____

PRZECZYTAJ TEŻ:

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin