REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 21 listopada 2024

Co trzeci oczekujący nie dożyje przeszczepu. Nie zabieraj organów do nieba!

– Wierzę, że to spotkanie to najlepszy sposób na podnoszenie świadomości o dawstwie narządów. Poprzez edukację w niestandardowym stylu, poza murami szkolnymi, wykorzystując kreatywność i zapał młodych ludzi, jesteśmy w stanie zrobić wiele dobrego. Jako organizatorzy kampanii Drugie życie, wspieramy uczniów w realizacji ich aktywności. Sami ogromne wsparcie otrzymujemy od nauczycieli, ekspertów medycznych, pacjentów po przeszczepieniu, którzy wspólnie z nami chcą podnieść kulturę rozmowy na temat dawstwa organów w Polsce. To nasz wspólny cel – mówi dr Jacek Zawierucha, prezes zarządu Fresenius Medical Care Polska, organizator akcji. (Fot. Anna Moraniec)

2023 rok był rekordowy dla polskiej transplantologii. Lekarzom udało się przeszczepić 1 805 organów wewnętrznych. Szkopuł w tym, że na drugie życie wciąż czeka 1 956 osób (dane POLTRANSPLANTU z grudnia 2023 roku). Co trzecia z nich nie dożyje do przeszczepu. Powód? Zabraknie dla niej narządu!

Z tego powodu, w Centrum Kultury w Ropczycach spotkało się ponad 200 osób. Biorcy narządów, lekarze, eksperci, uczniowie, nauczyciele, samorządowcy uczestniczyli (16 stycznia), w spotkaniu promującym transplantację. Spotkanie edukacyjno-informacyjne zorganizowała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, w Ropczycach, które przystąpiło do ogólnopolskiej akcji wpierającej przeszczepianie Drugie życie Fresenius Medical Care.

Nie zabieraj organów do nieba!

Z uczniami spotkali się Roman Błażejczak, pierwszy w Polsce pacjent po retransplantacji serca – żyjący z trzecim sercem, oraz Michał Adamski, z drugim sercem.

Pan Michał Adamski już od ponad 3,5 roku ma nowe serce. Do przeszczepu doszło w sierpniu 2020 roku. W 2012 zdiagnozowano u niego kardiomiopatię rozstrzeniową. Teraz znów może cieszyć się życiem i uprawiać sport. Zrezygnował jedynie z nurkowania, które wcześniej było jego pasją. Na spotkanie przygotowane w ramach 16. edycji kampanii „Drugie życie” przyjechał także Roman Błażejczak. Pierwszy w Polsce pacjent po retransplantacji serca. U niego problemy kardiologiczne pojawiły się w wieku 26 lat. Pierwszy przeszczep przeszedł w 1992 roku. Po 25 latach to nowe serce przestało pracować. I wtedy dostał kolejną szansę na życie. Trzecie serce.

Zbliża się Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Spotkanie w Ropczycach odbyło się tuż przed Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. 58 lat temu przeprowadzono pierwszy, udany przeszczep nerki w Polsce. 39 lat temu, w 1985 roku, prof. Zbigniew Religa z zespołem, przeprowadził pierwszy przeszczep serca.

– Bierzemy udział w kampanii Drugie życie, żeby walczyć z mitami o transplantacji. Słowa ekspertów: transplantologa, księdza, osób po transplantacji, pokazują jak wiele ważnych wątków łączy ten temat. Chcielibyśmy, aby wszyscy mieli szansę usłyszeć o tym, że jest to metoda ratująca życie ludzkie. Że jedna osoba może uratować nawet 7 innych. Że można być bohaterem i rzeczywiście dać komuś szansę na drugie, piękniejsze życie – mówili uczniowie LO w Ropczycach.

Zbyt mała liczba dawców i „Nie!” słyszane zbyt często

31 grudnia 2023 rok na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczep było zarejestrowanych 1 965 osób. To o sto osób więcej niż w roku 2022. Liczba przeprowadzonych transplantacji narządowych to 1805. Była ona o 400 wyższa niż w 2022 (1 405 przeszczepień narządów).

– Cieszymy się, że mogliśmy uratować o 400 osób więcej, ale nadal mamy wiele do zrobienia w kwestii informowania i edukacji społeczeństwa. Po pierwsze, na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepienie wpisanych w tej chwili jest blisko 2000 osób. Ci pacjenci mają nadzieję, że znajdzie się osoba, która po swojej śmierci zechce przekazać swoje narządy i tkanki innym. Wówczas my będziemy wstanie uratować ich życie. Po drugie, niepokojące jest, że w trakcie rozmów z bliskimi zmarłych osób, nadal spotykamy się z wieloma odmowami pobrań narządów. To często jest wynikiem braku wiedzy na temat stanowiska dotyczącego przeszczepiania narządów zmarłej osoby. Jest to też wynikiem braku rozmów w gronie rodziny – komentowała Elżbieta Misztak, wojewódzki koordynator transplantacyjny i koordynator transplantacyjny w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

15 lat kampanii „Drugie życie”

W Centrum Kultury w Ropczycach w spotkaniu promującym transplantologię uczestniczyło ponad 200 osób.

Kampania społeczna Drugie życie w roku szkolnym 2023/2024 odbywa się po raz 16. Tym razem w trzech województwach – na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Pierwsza edycja kampanii wystartowała w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory do akcji promującej rozmowę o oświadczeniach woli i świadomym dawstwie narządów przystąpiło kolejne 8 województw. Wśród nich jest małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie.

Przez wszystkie lata, około 450 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów, z ponad 950 szkół średnich, rozdało 1 500 000 oświadczeń woli. Szkoły, które zorganizowały najciekawsze akcje, otrzymały w nagrodę czeki charytatywne, którymi wsparły kilkadziesiąt osób i instytucji.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin