REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 27 lipca 2024

Skończyłeś 65 lat? To nie wystarczy, aby otrzymać darmowe leki

Pacjent zażywający lekarstwa
Rząd obiecał darmowe leki dla seniorów. Okazuje się jednak, że żeby je otrzymać nie wystarczy skończyć 65 lat. (Fot. archiwum)

Jeden z naszych Czytelników, gdy usłyszał, że dla pacjentów, którzy skończyli 65 lat leki są za darmo, był wniebowzięty. Niestety, rzeczywistość szybko sprowadziła go na ziemię.

– Codziennie przyjmuję sześć leków, których miesięczny koszt to kilkaset złotych. Kiedy rząd ogłosił, że jako 65-latek jestem uprawniony do bezpłatnych leków, byłem wniebowzięty. Wręcz nie mogłem się doczekać kolejnej wizyty i otrzymania nowej recepty. Moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że tylko jeden lek mam za darmo, było niewyobrażalne. I niestety odbiło się na farmaceutce i, co tu ukrywać, mojej lekarce – mówi pan Marian z Rzeszowa.

Sprawę doskonale znają lekarze rodzinni i kolejny raz tłumaczą, że wiek jest tylko jednym z kilku czynników warunkujących refundację.

– Niestety poczucie niesprawiedliwości i frustracji  wśród pacjentów nadal rośnie – mówią.

Schorzenie schorzeniu nierówne

Od września 2023 r. osoby od 65. oraz poniżej 18. roku życia są uprawnione do bezpłatnego otrzymywania leków. Wykaz darmowych leków dla dzieci i seniorów obejmuje ponad 420 substancji czynnych dla seniorów i blisko 280 substancji czynnych dla dzieci. To miało dawać kilka tysięcy produktów leczniczych dla obu grup.

– Wszystko wydaje się proste i oczywiste! Jest wiek, jest wykaz. W rzeczywistości jednak sprawa jest bardziej skomplikowana. U pacjenta musi być stwierdzona choroba, ale z konkretnymi uwarunkowaniami. Przykładowo: nie wystarczy mieć cukrzycę, musi ona być jeszcze „powikłana-kilkulekowa“ – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jako przykład „z życia wzięty” podaje sytuację męża i żony, którzy cierpią na niewydolność krążenia. Oboje osiągnęli „wiek refundacyjny”, ale tylko ona, choć jest nieco młodsza, spełnia dodatkowe warunki – ma prawo do leków bezpłatnych. A on, choć starszy – takiego prawa nie ma.

– Jest to dla nich nie tylko niezrozumiałe, ale i frustrujące. Refundacja miała uprościć dostęp do leków, miała być zautomatyzowana i czytelna zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Tymczasem to znowu na nas, lekarzach, skupia się całe rozgoryczenie pacjentów, którzy przychodzą po recepty zniżkowe. To my musimy im tłumaczyć, że wiek, to tylko jeden z wymaganych czynników. Mało kto wie, że recepty refundowanej nie wystawi na przykład lekarz w gabinecie prywatnym. Więc pacjent zostaje odesłany do POZ. Znów mamy wrażenie, że wszystko było i jest „robione” – jak zawsze – na szybko – podkreśla.

W związku z zamieszaniem wokół leków bezpłatnych, lekarze zasypywani są pytaniami od pacjentów. A także obłożeni dodatkowym wnioskami o wypisywaniem leków z refundacją z gabinetów prywatnych… Aby rozwiać choć część wątpliwości, proponują zapoznać się z poradnikiem Ministerstwa Zdrowia.

Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Kto, komu i kiedy?

Jak wyjaśnia MZ, zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent może otrzymać lek bezpłatnie, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:

  • lek znajduje się w wykazie „18-” albo w wykazie „65+”;
  • pacjent nie ukończył 18 lat albo ukończył 65 lat (wiek weryfikowany przez numer PESEL, a u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia);
  • lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku (wskazania znajdują się w załączniku A1 obwieszczenia refundacyjnego);
  • receptę wystawia lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisana na recepcie bezpłatnych leków dla pacjenta poniżej 18. roku życia albo powyżej 65. roku życia;
  • na recepcie w rubryce „kod uprawnień dodatkowych pacjenta” lekarz wpisze „DZ” w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia albo „S” w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia.

Recepta z uprawnieniem „DZ” i „S” nie może być wystawiona przez:

  • lekarzy zatrudnionych w hospicjach i hospicjach domowych (zakres opieki paliatywnej i hospicyjnej);
  • lekarzy realizujących świadczenia gwarantowane z zakresu świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej;
  • lekarzy z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych;
  • lekarzy z gabinetów prywatnych.

Prawo do bezpłatnych leków przysługuje obywatelom Ukrainy

Także obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną i mają numer PESEL, przysługuje prawo do bezpłatnych leków. Na takich samych zasadach, co osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin