REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Legionella w Rzeszowie to nie bioterroryzm. Są kolejne zakażenia i zgony

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie
Liczba osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią legionelli, na dzień 29 sierpnia, wzrosła do 153 – poinformował we wtorek rzeszowski sanepid. (Fot. Wit Hadło)

Nie zidentyfikowaliśmy żadnych informacji, mogących świadczyć o sabotażu – oznajmił Stanisław Żaryn, z-ca koordynatora służb specjalnych, zapytany o śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie celowego zatrucia w Rzeszowie ujęć wody legionellą.

Wstępne wyniki badań próbek wody z sieci wodociągowej w Rzeszowie nie dały odpowiedzi na temat źródła zakażenia legionellą, a zachorowań i zgonów powoli, ale stale przybywa. We wtorek, 29 sierpnia, w hospitalizacji było już 153 pacjentów i 14 zgonów.

– W ciągu ostatniej doby zgonów nie odnotowaliśmy. W sumie zmarło jednak u nas 5 osób. Obecnie w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc mamy 24 potwierdzonych pacjentów z legionellozą, na 51 z zapaleniem płuc. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym – 9 potwierdzonych bez nowych przyjęć, na OIOM-ie 2 potwierdzonych, który został przekazany do Kliniki Nefrologii. W sumie w szpitalu mamy na dzień dzisiejszy, 29 sierpnia, 33 potwierdzonych pacjentów zakażonych legionellą – mówi Andrzej Sroka, rzecznik prasowy USK w Rzeszowie.

Zakażeń legionella w Rzeszowie przybywa

Liczba osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią legionelli, na dzień 29 sierpnia, wzrosła na Podkarpaciu do 153 – poinformował we wtorek rzeszowski sanepid. To o 9 osób więcej niż dzień wcześniej.

Pacjenci, u których potwierdzono zakażenie są większości hospitalizowani w szpitalach w Rzeszowie. Ale też w Dębicy, Kolbuszowej, Sędziszowie Młp., Łańcucie, Przemyślu, Jaśle, a nawet Lublinie.

Osoby zakażone są mieszkańcami:

 • Rzeszowa (103),
 • powiatu rzeszowskiego (34),
 • powiatu dębickiego (4),
 • powiatu ropczycko-sędziszowskiego (3),
 • łańcuckiego (2 ),
 • niżańskiego (1),
 • kolbuszowskiego (1),
 • przeworskiego (1 pacjent),
 • stalowowolskiego (1),
 • przemyskiego (1)
 • i województwa lubelskiego (1).

To, że pacjenci napływają do szpitali nie musi oznaczać nowych zakażeń. Mogą to być pacjenci leczeni na zapalenie płuc w podstawowej opiece zdrowotnej, bez wykonania testów w kierunku legionelli (tylko szpitale testują), u których stan zdrowia uległ pogorszeniu.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin