REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

LifeVac w rzeszowskich szkołach i przedszkolach. Miasto kupi ponad 90 urządzeń

Urządzenia LifeVac w pierwszej kolejności trafią do publicznych szkół, przedszkoli i internatów. (Fot. archiwum)

Od nowego roku szkolnego wszystkie publiczne przedszkola, szkoły i internaty w Rzeszowie będą zaopatrzone w urządzenia do udrażniania dróg oddechowych Life Vac. W sumie miasto kupi 94 urządzeń. Koszt zakupu to ok. 50 tys. zł.

Decyzja rzeszowskiego ratusza o zakupie LifeVac-ów, wiąże się z tragedią, do której doszło 11 lipca br. w miejskim żłobku na osiedlu Nowe Miasto, gdzie trzyletni chłopiec zakrztusił się i nie mógł złapać powietrza. Wezwano pogotowie, ale mimo reanimacji dziecko zmarło. Prokuratura do dziś milczy o przyczynach zakrztuszenia.

Co ze żłobkami?

Z decyzją o zakupie LifeVac dla publicznych żłobków miasto czeka natomiast na opinie konsultantów krajowych: Jerzego Roberta Ładnego, krajowego konsultanta medycyny ratunkowej i Jarosława Peregud-Pogorzelskiego, krajowego konsultanta pediatrii.

– Wątpliwości wynikają z informacji podanej przez producenta w instrukcji użytkowania LifeVac, który podaje że „Urządzenia nie należy stosować u pacjentów o wadze nieprzekraczającej 40 funtów (lub 18 kg)”. Tymczasem, tylko 4 proc. dzieci w rzeszowskich publicznych żłobkach waży więcej niż 18 kg, dlatego wskazanie konsultantów krajowych jest tak istotne – informuje Marzrena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prezydenta Rzeszowa.

Jak działa LifeVac – film instruktażowy.

Jak działa LifeVac?

Jak podaje producent, LifeVac to urządzenie ssące, opracowane w celu udrażniania dróg oddechowych u osoby zadławionej. Działa poprzez wytworzenie siły ssącej w celu wyeliminowania niedrożności dróg oddechowych.

LifeVac zaprojektowano z opatentowanym zaworem, który zapobiega wprowadzeniu przeszkód w dół dróg oddechowych. Powoduje to jednokierunkowe zasysanie ciał obcych. Producent urządzenia twierdzi, że Life Vac uratował dotychczas życie prawie 750 dzieci na całym świecie.

Działanie urządzenia LifeVac opiera się na trzech prostych krokach – przyłóż – przyciśnij – pociągnij. Wystarczy przyłożyć maskę do twarzy, przycisnąć rączkę w jej kierunku, po czym pociągnąć do siebie.

LifeVac jest dedykowany nie tylko dla instytucji publicznych, ale też do użytku domowego. Polecany jest przede wszystkim tym, którzy opiekują się dziećmi i osobami starszymi, ponieważ w ich przypadku najczęściej dochodzi do zakrztuszenia.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin