REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

Mamy to! Bieszczadzcy ratownicy medyczni na podium X Regionalnych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym

Patryk Surmacz i Rafał Penar (Fot. Facebook)

„Drugie miejsce na podium i srebro trafiło do Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku. Tylko cztery małe punkty dzieliły nas od zwycięzców, którymi został Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Warto podkreślić fakt, iż nasz Zespół w kilku konkurencjach osiągnął maksymalną liczbę punktów, co jest dodatkowym powodem do dumy” – piszą ratownicy na Facebooku.

Przy okazji zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulują ogromnej wiedzy, dziękują za fantastyczną atmosferę i rywalizację. „Naszym „sreberkom” kłaniamy się w pas – Surmacz Patryk i Rafał Penar – jesteście wielcy!!!” – czytamy.

34 zespoły z najlepszymi ratownikami

Ratownicy z bieszczadzkiego pogotowia brali udział w X Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Lublinie. Była to jubileuszowa, 10. edycja tego ogólnopolskiego wydarzenia. W zmaganiach brały udział 34 zespoły ratowników z całego kraju, które mierzyły się z zadaniami do złudzenia przypominającymi najtrudniejsze interwencje. Konkurencje zostały przeprowadzone w Muzeum Wsi Lubelskiej, na nowym dworcu autobusowym, w Dyspozytorni Medycznej, w Centrum Spotkania Kultur, Centrum Symulacji Medycznej oraz na wojskowym poligonie.

Mierzyli się z medycyną pola walki

Zdaniem ratowników, to ostatnie zadanie należało do niezwykle ciekawych i realistycznych. Zostali bowiem wezwani do żołnierza postrzelonego w klatkę piersiową, z krwotokiem tętniczym z nogi, który musieli szybko zatamować. Ponadto żołnierz wymagał szybkiej ewakuacji z miejsca zdarzenia z uwagi na panujące tam niebezpieczeństwo. Wymagało to od nich nie tylko wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego, ale i medycyny pola walki. Po ewakuacji pacjenta do wojskowego ambulansu trzeba było zabezpieczyć mu drogi oddechowe, odbarczyć odmę opłucnową i leczyć wstrząs wynikający z dużej utraty krwi.

Inną ciekawą konkurencją była ta na dachu Centrum Spotkania Kultur. Tam w interwencji medycznej przeszkadzała duża grupa imprezowiczów, uczestników wieczoru kawalerskiego.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin