REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 września 2023

Ministerstwo Zdrowia zarabia setki milionów zł na krwi honorowych dawców

„Wyrażam zgodę, aby pobrana ode mnie krew i jej składniki zostały wydane za opłatą do podmiotów leczniczych z przeznaczeniem do celów klinicznych” – taką klauzule podpisuje honorowy dawca. (Fot. Pixabay)

W Polsce krew oddaje się honorowo, co oznacza, że jej dawcy nie otrzymują wynagrodzenia. Składniki krwi mogą być jednak odsprzedawane firmom farmaceutycznym czy szpitalom. – Tylko w 2022 r. Ministerstwo Zdrowia zarobiło w ten sposób 191 mln zł – informuje ekonomista Rafał Mundry. Tymczasem honorowy dawca za oddanie krwi otrzymuje… dwa dni wolnego i posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal, w którego skład mogą wchodzić np. czekolady, wafelki czy soki.

„Jeśli krew i/lub jej składniki były sprzedawane w latach 2019 – 2023 to w jakich ilościach? Jaką kwotę w/w sprzedaż (wydanie za opłatą) pozyskano? Czy te środki trafiają do budżetu państwa, Ministerstwa Zdrowia czy regionalnych centrów krwiodawstwa? Na co wykorzystywane są te środki?” Z takimi pytaniami zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia, ekonomista Rafał Mundry.

PRZECZYTAJ TEŻ: Walczą o stały punkt poboru krwi

W odpowiedzi resort poinformował, że w ubiegłym roku do wytwórni farmaceutycznych trafiło 296 tys. litrów osocza za kwotę 190,6 mln zł. W 2021 r. MZ przekazało 271,9 tys. litrów osocza, co stanowiło przychód prawie 161 mln zł. Z kolei w latach 2020 i 2019 zarobiło w ten sposób odpowiednio 137 i 92 mln zł.

– Środki finansowe pochodzące z wydania osocza za opłatą mają na celu przede wszystkim pokrycie kosztów, które centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa ponoszą w związku z pobieraniem, preparatyką, badaniem, przechowywaniem i przygotowywaniem krwi i jej składników do wydania. Ponadto środki uzyskane ze sprzedaży nadwyżek osocza do wytwórni farmaceutycznych stanowią dodatkowe dofinansowanie bieżącej działalności RCKiK w tym na zakupy inwestycyjne – napisał resort w odpowiedzi na pytania ekonomisty.

W swoim wpisie na Twitterze Rafał Mundry – za Ministerstwem Zdrowia – podkreślił, że nie była to sprzedaż osocza, a jedynie „wydanie za opłatą” nadwyżek osocza. Poinformował także, że w tym roku najlepszą ofertę zaproponowała włoska firma farmaceutyczna – 176,44 euro za litr osocza. „W Polsce pozyskuje się 1,3 mln jednostek osocza krwi od krwiodawców. 18 proc. idzie do pacjentów. 82 proc. to nadwyżka, idzie na handel” – podsumował.

Honorowy krwiodawca wie, że jego krew można sprzedać

Każdy kandydat na dawcę krwi musi wypełnić formularz dotyczący swojego stanu zdrowia. Oprócz pytań o przebyte choroby czy odbyte w ostatnim czasie podróże do egzotycznych krajów w kwestionariuszu znajduje się także klauzula dotycząca przekazania pobranej krwi lub jej składników za opłatą szpitalom lub firmom farmaceutycznym:

„Wyrażam zgodę, aby pobrana ode mnie krew i jej składniki zostały wydane za opłatą do podmiotów leczniczych z przeznaczeniem do celów klinicznych, zgodnie z art. 19.1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi”.

“Wyrażam zgodę, aby osocze, uzyskane z pobranej ode mnie krwi pełnej lub pobrane ode mnie metodą aferezy, w przypadku niewykorzystania go do celów klinicznych, zostało wydane za opłatą do wytwórni farmaceutycznych, jako surowiec do wytwarzania leków”.

Taką zgodę każdy kandydat na dawcę może, ale nie musi wyrazić. W tym przypadku jeśli nie zostanie ona wykorzystana, po terminie ważności będzie musiała zostać zutylizowana, czyli zniszczona.

Ile kosztuje krew?

Minister zdrowia co roku do 30 czerwca publikuje w drodze rozporządzenia wysokość opłat za krew i jej składniki. Z projektu rozporządzenia w sprawie opłat w 2022 r. wynika, że szpitale płacą od 186 zł za jednostkę koncentratu krwinek czerwonych z krwi pełnej po 1255 zł za jednostkę koncentratu granulocytarnego.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Okładka (jedynka) dziennika Super Nowości wydanie 20 - 21 września 2023

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin