Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Nadal nie wiadomo, co zabiło 54-letniego Jurija. Mężczyzna zjadł galaretę, którą kupił na targowisku w Nowej Dębie

Sekcja zwłok 54-letniego Iuriia N., przeprowadzona w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie nie wykazała wprost przyczyny jego nagłej śmierci. Mężczyzna zjadł galaretę, którą kupił 17 lutego w sobotę na targowisku w Nowej Dębie. Zmarł niecałe trzy godziny później.

– Niestety, sekcja nie przyniosła odpowiedzi na pytanie, co było bezpośrednią przyczyną śmierci. Biegli nie byli w stanie tego wskazać. Konieczne są dokładniejsze badania histopatologiczne, dlatego pobrano próbki tkanek do dalszych badań – informował w środę prokurator Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Po zjedzeniu galarety zatruło się w sumie trzy osoby

Informacja o zatruciu pokarmowym trzech osób pojawiła się w mediach w sobotę wieczorem. Oprócz zmarłego mężczyzny, obywatela Ukrainy, który razem z rodziną znalazł w Nowej Dębie schronienie przed wojną toczącą się w jego ojczyźnie, poszkodowane zostały dwie kobiety: 67- i 72-latka. Jak poinformowała policja, jedna z kobiet w stanie poważnym została przetransportowana do szpitala w Krakowie. Na szczęście obie już są zdrowe i wyszły ze szpitali.

Po sobotnich doniesieniach, z policją skontaktowały się jeszcze dwie osoby, które również kupiły domowe wyroby na targowisku w Nowej Dębie. Ale nie zdążyły ich skonsumować. Policjanci pojechali do ich domów i zabezpieczyli kupioną galaretę garmażeryjną.

Zatrzymani odmówili składania zeznań

W związku ze śmiertelnym zatruciem pokarmowym już w sobotę zatrzymano małżeństwo, które wyrabiało i sprzedawało wędliny na targowisku. Policja w ich domu znalazła ok. 20 kilogramów wyrobów mięsnych, które zostaną przebadane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

W poniedziałek (19 lutego), Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu przesłuchała małżeństwo: 55-letnią Reginę S. i 56-letniego Wiesława S.

– Przedstawiono im zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Małżeństwo przyznało się do zarzucanych im czynów, ale odmówiło składania wyjaśnień. Opuścili areszt, w którym przebywali od soboty. Mają dozór policji i zakaz wyrobu i sprzedaży wyrobów mięsnych – mówił Super Nowościom prokurator Andrzej Dubiel.

Małżeństwu grozi do 3 lat więzienia.

Apel służb weterynaryjnych i sanitarnych

W związku z tym zdarzeniem służby weterynaryjne i sanitarne apelują, by nie kupować mięsa i przetworów mięsnych z niewiadomego źródła. Może być bowiem niewłaściwie przechowywane. Produkcja i sprzedaż żywności wymaga rejestracji bądź zatwierdzenia zakładu, w tym także gospodarstwa produkującego żywność do obrotu, u właściwego organu. To jest powiatowego lekarza weterynarii lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie postanowiła zintensyfikować kontrole na bazarach w stolicy Podkarpacia. Okazuje się, że nie wszyscy lokalni producenci zachowują należytą dbałość o jakość swoich produktów oraz przestrzeganie higienicznych standardów produkcji.

W czwartek, 22 lutego odbędzie się konferencja prasowa dotycząca kwestii związanych z nadzorem nad bezpieczeństwem żywności, z udziałem wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul oraz przedstawicieli służb sanitarnych i weterynaryjnych: podkarpackiego wojewódzkiego lekarza weterynarii dr Mirosława Welza i podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, Adama Sidora.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin