Polipragmazja, czyli wielolekowość może być niebezpieczna dla zdrowia, dlatego podkarpacki NFZ zaprasza (9 lutego, w godz. od 10 do 12), na darmowe porady związane z przyjmowaniem leków. Poprowadzi je, udzielając bezpłatnych, indywidualnych konsultacji, dr n. farm. Lucyna Samborska, z-ca prezesa Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie, członek NRA.
Światowy Dzień Chorego to dzień, w którym szczególnie zwracamy uwagę na osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami. W wielu przypadkach choroba wiąże się z przyjmowaniem leku, często więcej niż jednego. Ponadto, co trzeci Polak po 65 roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie. Mając na uwadze wskaźnik pacjentów na 1 tysiąc mieszkańców, jesteśmy jednym z województw, gdzie problem ten jest najmniejszy. Podobnie jest w województwie małopolskim, świętokrzyskim i podlaskim. Najgorsza sytuacja występuje w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim. Jednakże, na Podkarpaciu liczba osób 65+ z przewleką polipragmazją, to około 20 tysięcy.
Wielolekowość wielki problem
NFZ po raz kolejny organizuje spotkanie, podczas którego chce zwrócić szczególną uwagę na problem wielolekowości. Polipragmazja, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie, co może wywoływać niepożądane efekty. Wielolekowoś, jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia.
- PRZECZYTAJ TEŻ: E-papier zamieni tradycyjny papier? W Rzeszowie testują elektroniczne rozkłady jazdy autobusów
Spotkanie i darmowe porady poprowadzi w budynku NFZ przy ul. Zamkowej 8, dr n. farm. Lucyna Samborska, z-ca prezesa POIA w Rzeszowie. Podczas indywidualnych konsultacji udzieli porad czy wielolekowość dodatkowo nie utrudnia procesu leczenia. Podpowie jak właściwie przyjmować zlecone przez lekarza leki i jak je przechowywać. Wszyscy chętni będą mogli uzyskać także informacje na temat zamienników leków oraz skuteczności działania suplementów diety.
– Zapraszamy również do śledzenia naszego Kalendarza Zdrowych Wydarzeń, gdzie umieszczamy informacje o wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, spotkaniach i materiałach związanych ze zdrowiem, które organizujemy bądź uczestniczymy w nich – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.