Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Pudełko życia może uratować życie

(Fot. fundacja)

Fundacja „Mówisz-Masz” przygotowała akcję „Jasielskie Pudełko Życia”. Skierowała ją do seniorów, osób samotnych, a także dla opiekunów tych osób. Jej celem jest pomoc w sytuacji, gdy służby medyczne muszą szybko reagować, a brak kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze może opóźnić akcję.

W środku „Pudełka Życia” znajduje się dwustronna karta informacyjna, która jest kluczem do przeprowadzenia prawidłowej akcji ratunkowej. Do pakietu dołączono magnes, który należy przykleić na drzwiach lodówki. Pudełko z wypełnioną ankietą należy położyć na górnej półce w drzwiach lodówki.

Ważne wskazówki dla ratowników

Kartę należy wypełnić drukowanymi literami. Informacje w niej zawarte muszą mieć wiarygodny charakter. Składa się ona z części medycznej i społecznej. Pierwsza część ma za zadanie poinformować ratowników o stanie zdrowia poszkodowanego. Pojawiają się w niej informacje o chorobach, alergiach, operacjach przebytych przez pacjenta. Zawiera także listę leków przez niego przyjmowanych. Wszystko to powinno być potwierdzone podpisem i pieczątką lekarza rodzinnego.

Druga strona karty nazywana jest ankietą społeczną. Dzięki niej ratownicy i lekarze wiedzą, z kim w razie potrzeby się kontaktować, komu przekazać klucze od mieszkania, a także kto przejmie opiekę nad ewentualnym zwierzęciem poszkodowanego.

Mówisz – Masz

Akcję „Jasielskie Pudełko Życia” przygotowała Fundacja „Mówisz-Masz”. Pakiety rozdaje bezpłatnie. Póki co, pudełko trafiło do ponad 60 członków Klubu Seniora Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Następną grupą seniorów, którzy w Jaśle dostaną „Pudełka Życia” będą uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Fundacja zapewnia, że wystarczy im pudełek dla wszystkich chętnych.

Fundacja przygotowała akcję w porozumieniu ze Szpitalem Specjalistycznym w Jaśle i Pogotowiem Ratunkowym w Krośnie, które obsługuje powiat jasielski.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin