Przy wsparciu robota da Vinci w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie, zoperowano już kilkuset mieszkańców Podkarpacia. Tylko w tym roku 360. Jego obecność w szpitalu od początku budziła jednak pewne wątpliwości – a to, że wypożyczony, a to, że zbyt drogi…
Gdy pojawiły się informacje o używaniu w Polsce robotów nieautoryzowanych, bez serwisowania urządzeń pomiarowych czy zbyt długiego używania wymienialnych narzędzi, co jest niezgodne z certyfikacją, o standardy rzeszowskiego robota zapytaliśmy u źródła.
– Szpital w Rzeszowie ma w pełni autoryzowanego, serwisowanego i bezpiecznego da Vinci. Nieautoryzowane mają inne placówki w Polsce – powiedziała Super Nowościom, Karolina Koprowska, dyrektor ds. marketingu da Vinci.
Szpital w Rzeszowie nie tylko pracuje na autoryzowanym systemie. Także chirurdzy przechodzą pełne szkolenie i są certyfikowani przez producenta, firmę Intuitive Surgical. Podała też pełną listę robotów da Vinci, które są autoryzowane i bezpieczne. Można ją znaleźć na stronie Polskie ośrodki z da Vinci. Rzeszowski robot na niej jest.
Jeszcze więcej procedur robotycznych
Właśnie kolejny urolog lek. Jakub Kempisty, wykonał w tym tygodniu pierwsze po tzw. certyfikacji zabiegi z użyciem systemu da Vinci. Szkolenia odbywały się w Czechach, Niemczech, Belgii i Irlandii. Szkolenie było wieloetapowe i wielomiesięczne, zakończone certyfikacją w Klinice w Dublinie.
Obecnie szpital uniwersytecki w Rzeszowie ma już cztery pełne zespoły, które mogą wykonywać takie zabiegi. W ich skład wchodzą oprócz samych operatorów, instrumentariuszki, anestezjolodzy oraz personel odpowiadający za sterylizację narzędzi. To zespół chirurgiczny, ginekologiczny i dwa urologiczne. Jakub Kempisty jest bowiem starszym asystentem w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej.
- ZOBACZ TAKŻE: Burza wokół Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Czy medycyna robotyczna jest zagrożona?
Kolejny certyfikowany chirurg konsolowy pomoże zwiększyć liczbę operacji z udziałem robota da Vinci. Na początek tych związanych z rakiem prostaty, od których chirurgia robotyczna w Rzeszowie się rozpoczęła. Było to jeszcze na wypożyczonym sprzęcie, w maju 2021 roku. Ich liczba znacząco wzrosła odkąd szpital ma własny system da Vinci za 14 mln zł. I odkąd, dzięki wspólnej pracy konsorcjum lekarzy z Rzeszowa, Warszawy i Szczecina udało się przekonać NFZ do refundacji większej liczby procedur.
USK w Rzeszowie jest jedynym na Podkarpaciu i jednym z ponad dwudziestu szpitali w Polsce, gdzie wykorzystywany jest system da Vinci.
– Tylko w tym roku wykonaliśmy 360 operacji robotycznych. 237 urologicznych, 108 ginekologicznych i 15 chirurgicznych – mówi Andrzej Sroka, rzecznik prasowy USK w Rzeszowie.
_____
POLECAMY: