REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

Bezkrwawa operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

Bezkrwawa operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie
Dzięki użyciu przez operatorów specjalnego noża zabiegi przebiegły przy minimalnej utracie krwi. A chorzy w czwartej dobie opuścili w dobrej formie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie. (Fot. Archiwum szpitala)

Lekarze Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie, wykonali kolejne w tym roku, zabiegi resekcji wątroby. Po raz pierwszy użyli specjalnego noża, który do minimum ograniczył krwawienie z rany operacyjnej.

Dwa, wykonane kilka dni temu zabiegi, polegały na usunięciu połowy wątroby. U jednego pacjenta powodem był rak wątrobowokomówkowy (hemihepatektomia prawostronna), a u drugiego zmiany przerzutowe raka jelita grubego (wykonano hemiohepatektomię lewostronną).

Dzięki współpracy z dystrybutorem nowej generacji urządzeń chirurgicznych, po raz pierwszy lekarze rzeszowskiego szpitala używali specjalnego noża. Jest to urządzenie wykorzystujące wysoką energię o częstotliwości fal radiowych, a jednocześnie posiadające możliwość chłodzenia przecinanych tkanek. System zapewnia dobrą kontrolę krwawienia, a jednocześnie minimalizuje rozległość strefy, w której z powodu wysokiej temperatury może dojść do martwicy przecinanej tkanki.

– Jest ogromna potrzeba wykonywania tego typu zabiegów w województwie podkarpackim – mówi dr n. med. Jacek Pszeniczny, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK w Rzeszowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej. – Jako region jesteśmy pod tym względem białą plamą. Stąd większość chorych, którzy wymagają tego typu zabiegów, zmuszona jest szukać pomocy w innych województwach.

W tym roku w Klinice Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK w Rzeszowie, wykonano kilkanaście różnego rodzaju resekcji wątroby.

– Jest to trudna dziedzina chirurgii, która wymaga dostępności do sal operacyjnych, inwestycji w nowy sprzęt. W tym w urządzenia do specjalistycznego cięcia tkanek oraz do termoablacji, czyli niszczenia zmian, których nie można wyciąć – dodaje dr Pszeniczny.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin