REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 8 września 2024

Rzeszów już nie organizuje bezpłatnych szczepień przeciwko grypie

Szczepienie przeciwko grypie.
Rzeszów nie będzie już refundował szczepienia przeciwko grypie. (Fot. pixabay)

Koniec z darmowymi szczepieniami przeciwko grypie w Rzeszowie. Powód, dla którego miasto nie będzie płacić za szczepionki jest prosty – refunduje je NFZ.

 – Zawieszamy programy polityki zdrowotnej realizowane przez Gminę Miasto Rzeszów dotyczące bezpłatnych szczepień przeciwko grypie – pisze w mailu Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta, którego zapytaliśmy o realizację corocznych, bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców Rzeszowa.

Dla kogo bezpłatne szczepionki na grypę

Wiąże się to, jak podkreśla rzecznik prezydenta, z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia, z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków. Wynika z niego, że gro osób w Polsce może w tym sezonie zaszczepić się bezpłatnie, bo szczepionki są refundowane przez NFZ. 

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w sezonie 2023/2024 bezpłatne szczepionki przysługują:

  • dzieciom powyżej 6 miesiąca życia do ukończenia 18 lat,
  • osobom w wieku 65+ oraz kobietom w ciąży

Dorosłym w wieku od 18 do 64 roku życia przysługują zaś szczepionki z 50 proc.  refundacją.

Szczepienia przeciwko grypie. Z receptą i po badaniu kwalifikacyjnym

Żeby zaszczepić się bezpłatnie przeciwko grypie trzeba zdobyć receptę od lekarza. Wykonane szczepienie odnotowywane jest w elektronicznej Karcie Szczepień.

Zaszczepić można się w przychodniach i szpitalach oraz w niektórych aptekach. W tych ostatnich mogą to zrobić tylko osoby dorosłe.

Kiedy się zaszczepić przeciwko grypie

Wybierając miesiąc, w którym zaszczepimy się przeciw grypie, należy brać pod uwagę czas potrzebny na wykształcenie odporności, czyli ok. 2-3 tygodnie. Optymalny czas, który wybieramy na szczepienie przeciw grypie powinien wyprzedzać szczyt zachorowań. Dotyczy to szczególnie osób z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na grypę.

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca. Aczkolwiek w poszczególnych sezonach ten czas może się nieznacznie różnić.

Jeśli osoba nie może być zaszczepiona odpowiednio wcześnie, szczepienia można wykonać w dowolnym momencie, przez cały sezon epidemiczny.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin