REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 27 lipca 2024

Rzeszów już nie organizuje bezpłatnych szczepień przeciwko grypie

Szczepienie przeciwko grypie.
Rzeszów nie będzie już refundował szczepienia przeciwko grypie. (Fot. pixabay)

Koniec z darmowymi szczepieniami przeciwko grypie w Rzeszowie. Powód, dla którego miasto nie będzie płacić za szczepionki jest prosty – refunduje je NFZ.

 – Zawieszamy programy polityki zdrowotnej realizowane przez Gminę Miasto Rzeszów dotyczące bezpłatnych szczepień przeciwko grypie – pisze w mailu Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta, którego zapytaliśmy o realizację corocznych, bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców Rzeszowa.

Dla kogo bezpłatne szczepionki na grypę

Wiąże się to, jak podkreśla rzecznik prezydenta, z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia, z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków. Wynika z niego, że gro osób w Polsce może w tym sezonie zaszczepić się bezpłatnie, bo szczepionki są refundowane przez NFZ. 

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w sezonie 2023/2024 bezpłatne szczepionki przysługują:

  • dzieciom powyżej 6 miesiąca życia do ukończenia 18 lat,
  • osobom w wieku 65+ oraz kobietom w ciąży

Dorosłym w wieku od 18 do 64 roku życia przysługują zaś szczepionki z 50 proc.  refundacją.

Szczepienia przeciwko grypie. Z receptą i po badaniu kwalifikacyjnym

Żeby zaszczepić się bezpłatnie przeciwko grypie trzeba zdobyć receptę od lekarza. Wykonane szczepienie odnotowywane jest w elektronicznej Karcie Szczepień.

Zaszczepić można się w przychodniach i szpitalach oraz w niektórych aptekach. W tych ostatnich mogą to zrobić tylko osoby dorosłe.

Kiedy się zaszczepić przeciwko grypie

Wybierając miesiąc, w którym zaszczepimy się przeciw grypie, należy brać pod uwagę czas potrzebny na wykształcenie odporności, czyli ok. 2-3 tygodnie. Optymalny czas, który wybieramy na szczepienie przeciw grypie powinien wyprzedzać szczyt zachorowań. Dotyczy to szczególnie osób z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na grypę.

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca. Aczkolwiek w poszczególnych sezonach ten czas może się nieznacznie różnić.

Jeśli osoba nie może być zaszczepiona odpowiednio wcześnie, szczepienia można wykonać w dowolnym momencie, przez cały sezon epidemiczny.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin