Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Szpital przy Szopena zaprasza kobiety na bezpłatne badania

Badanie piersi w szpitalu.
W trakcie bezpłatnych badań w szpitalu przy Szopena będzie można zrobić USG piersi. (Fot. archiwum)

Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych. Z tej okazji Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie zaprasza na bezpłatne badania.

Badania w rzeszowskim szpitalu prowadzone będą w ramach ogólnopolskiej akcji Eksperckie Spotkania Ginekologiczno-Onkologiczne „Dbam o siebie – dbam o swoje zdrowie”. Będzie je można bezpłatnie zrobić w niedzielę, 17 września, w godz. 8 – 12.

W planach są badania:

  • ginekologiczne,
  • USG piersi,
  • badanie cytologiczne
  • będzie też można skorzystać z konsultacji ginekologicznych z ekspertami.

Aby wziąć udział akcji, należy się wcześniej zarejestrować. Wystarczy zadzwonić pod nr 17 866-64-18, w dniach 11-12 września, w godzinach od 9 do 13. Rejestracja prowadzona będzie do wyczerpania limitu miejsc.

Co roku nowotwór wykrywa się u ponad 70 tysięcy kobiet

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie odnotowuje się około 73 530 zachorowań na nowotwory u kobiet. Ponad 37 proc. stanowią nowotwory kobiece, a same nowotwory ginekologiczne, takie jak rak jajnika czy szyjki macicy, to ok. 14 proc.

Ponad 13 500 kobiet umiera co roku na nowotwory kobiece, z czego połowa, na same nowotwory ginekologiczne.

– Cytologia jest najważniejszym badaniem dla kobiety – tłumaczy prof. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej. – Umożliwia szybkie wykrycie zmian przedrakowych i raka w bardzo wczesnym stadium. Badanie polega na pobraniu z szyjki macicy materiału do badania mikroskopowego. Program profilaktyki raka szyjki macicy zaleca, aby wykonywać cytologię raz na 3 lata. Podkreślę, tylko regularnie wykonywanie badań profilaktycznych takich jak cytologia umożliwia wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania. Odpowiednie leczenie choroby zdecydowanie zwiększa szanse na pełny powrót do zdrowia.

Organizatorem Eksperckich Spotkań jest Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, USK w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski. Patronat nad wydarzeniem objął krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej – prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin