REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

W podkarpackich szkołach brakuje psychologów. Mamy najgorsze dane w Polsce

Mateusz Trzaska i Julia Pyzińska z Fundacji GrowSpace
Mateusz Trzaska i Julia Pyzińska z Fundacji GrowSpace interweniowali w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie w sprawie braku wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży na Podkarpaciu. (Fot. Wit Hadło)

W co czwartej podkarpackiej gminie nie ma ani jednego psychologa szkolnego.  W podstawówkach jest więcej wakatów, niż obsadzonych etatów psychologów. – To zatrważające dane. Najgorsze w Polsce. W przypadku szkół podstawowych, na obsadzonych 187 etatów, przypada  aż 201 wakatów – mówił Mateusz Trzaska z Fundacji GrowSpace, pod budynkiem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

– Młodzi ludzie nie będą mieć dostępu do żadnej pomocy psychologicznej na terenie swojej szkoły. Tymczasem, w ubiegłym roku, na Podkarpaciu doszło do 96 prób samobójczych, z których 6 skończyło się śmiercią. Może można było tego uniknąć? – pytał Trzaska.

Problem z brakiem psychologów w szkołach, nie jest problemem jedynie Podkarpacia, ale całej Polski. 

– W kraju zlokalizowaliśmy 450 punktów krytycznych – czyli gmin, które nie zatrudniają ani jednego psychologa szkolnego, aż 40 z nich znajduje się w województwie podkarpackim. Najgorzej jest w powiecie przeworskim. Tam nie ma ani jednego psychologa szkolnego – dodał.

Podkarpackie gminy bez szkolnych psychologów to:

  1. Grębów,
  2. Frysztak,
  3. Komańcza,
  4. Bukowsko,
  5. Besko,
  6. Lubenia,
  7. Wielopole Skrzyńskie,
  8. Ostrów,
  9. Sieniawa,
  10. Przeworsk,
  11. Jawornik Polski,
  12. Gać,
  13. Krzywcza,
  14. Krasiczyn,
  15. Fredropol,
  16. Bircza,
  17. Jarocin,
  18. Wadowice Górne,
  19. Tuszów Narodowy,
  20. Radomyśl Wielki,
  21. Padew Narodowa,
  22. Gawłuszowice,
  23. Rakszawa,
  24. Czarna,
  25. Wielkie Oczy,
  26. Oleszyce,
  27. Cisna,
  28. Baligród,
  29. Krościenko Wyżne,
  30. Raniżów,
  31. Tarnowiec,
  32. Skołyszyn,
  33. Krempna,
  34. Dębowiec,
  35. Radymno,
  36. Laszki,
  37. Żyraków,
  38. Pilzno,
  39. Jodłowa,
  40. Dębica. 

Uczniowie są zdani sami na siebie

Julia Pyzińska mieszka w poddębickiej miejscowości Podgrodzie.

– W tym roku zdałam maturę, ale to nie znaczy, że los uczniów i uczennic jest mi obojętny. W moim liceum mieliśmy „psychologa objazdowego” – mówi. – Mógł być dostępny przez cztery godziny w środę. A co gdy kryzys zdrowia psychicznego wydarzy się w czwartek, piątek, poniedziałek albo wtorek? – pytała Julia.

– W gminie Dębica dziś nie ma zatrudnionego żadnego psychologa szkolnego. A mamy 13 miejscowości – mówi.

Jak więc radzili sobie uczniowie?

– Staraliśmy się wspierać wzajemnie. Poza tym wiele osób dojeżdża do większych miejscowości, by we własnym zakresie korzystać z pomocy psychologicznej, oczywiście komercyjnie. Mogliśmy też liczyć na pomoc nauczyciela, ale pamiętajmy, że oni mają ograniczoną przestrzeń, czas i kwalifikacje. Trudno, żeby fizyk miał kwalifikacje z psychologii – kończy.

Psycholodzy nie chcą do szkół?

– Ruch kadrowy zakończy się pod koniec sierpnia, wtedy będziemy mieć bardziej pewne dane ile w szkołach będzie wakatów. Dziś w bazie mamy 177 wakatów – mówi Stanisław Fundakowski, wicekurator oświaty w Rzeszowie.

I dodaje, że obowiązek zatrudniania w szkołach specjalistów, takich jak psycholog czy pedagog pojawił się w zeszłym roku.

– Mamy na Podkarpaciu 1000 szkół. Trudno oczekiwać, że od tak, znajdzie się tylu psychologów chcących pracować w szkole. To osoby, które pracują również w innych miejscach. Ci, którzy znaleźli pracę w szkole, przeważnie tylko uzupełniają etat – mówi Stanisław Fundakowski.

Psycholog jako specjalista zarobi tyle samo co nauczyciel dyplomowany w szkole. Dla niektórych to wystarczająca zachęta do tego, aby podjąć pracę. Dla innych nie.

– Jaki psycholog zechce pracować za 3690 zł brutto, skoro w przedsiębiorstwie lub w szpitalu dostanie 1,5 raza wyższe wynagrodzenie? – pytał szef podkarpackich struktur związków zawodowych reprezentujących nauczycieli, Stanisław Kłak.

Kurator wskazuje też inne przyczyny: – Mamy 140 szkół, w których uczy się mniej niż 50 dzieci.  Ze względu na małą liczbę godzin zatrudnienie tam psychologa może okazać się niemożliwe.

Podkreśla jednak, ze podkarpackie kuratorium oświaty nie czeka biernie.

– Prowadziliśmy wiele webinariów, konferencji. Promujemy obszar wspomagania psychologiczno-pedagogicznego. Mieliśmy dużą konferencję na temat samobójstw wśród dzieci – wymienia. – Ale to nie kurator prowadzi politykę zatrudnienia. Odpowiadają za to dyrektor szkoły i organ prowadzący. My natomiast staramy się egzekwować to, aby w arkuszach nie było wakatów. A z drugiej strony wspomagamy. Sami monitorujemy sytuację, zachęcamy do aktywnego poszukiwania psychologów – dodaje.

Wsparcie psychologiczne bardzo potrzebne

Zeszłoroczna nowela ustawy – Prawo oświatowe zwiększyła liczbę specjalistów, których muszą zatrudniać placówki oświatowe.

– Podkarpackie kuratorium oświaty ma świadomość braków w zatrudnieniu psychologów szkolnych od maja, ponieważ wtedy musiało zaopiniować arkusze organizacyjne na przyszły rok. Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał jeszcze miesiąc. Liczymy na poprawę sytuacji – dodaje Trzaska.

_____

W 2022 r. było ponad 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 lat, z czego 150 zakończyło się zgonem. Najmłodsze dziecko, jakie podjęło zamach na własne życie, miało zaledwie 7 lat.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin