Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Więcej wolnego w pracy za honorowe oddanie krwi

Honorowi krwiodawcy będą mieli więcej wolnego w pracy. (Fot. Pixabay)

W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Dokument jest ważny również dla Honorowych Dawców Krwi, bowiem wpisano do niego przepisy o dwóch dniach płatnego urlopu dla krwiodawców. Przepis zacznie obowiązywać 20 kwietnia.

Przed pandemią koronawirusa zatrudnionym przysługiwał jeden dzień wolny od pracy z tytułu oddania krwi. Na podstawie przepisów covidowych otrzymali drugi dzień, ale jedynie na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

Nowa ustawa zakłada, że dawcy będą przysługiwały już na stałe dwa dni wolnego tj. w dniu, w którym odda krew oraz w dniu następnym. W efekcie zmian przepisów w przypadku dawcy krwi pełnej w skali roku będzie to od 8 do 12 dni dodatkowego wolnego w zależności od płci (kobieta 8 dni, mężczyzna – 12 dni). Różnica wynika z tego, że kobieta w ciągu roku może oddać krew pełną maksymalnie 4 razy, a mężczyzna – 6. Przerwa miedzy oddaniami musi wynosić minimum 8 tygodni.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Tarnobrzegu walczą o stały punkt poboru krwi

Znacznie więcej wolnego otrzymają osoby oddające osocze. Według wyliczeń krwiodawców – będą one mogły uzyskać nawet 48 dodatkowych dni wolnego w pracy w ciągu roku. To jednak opcja dla osób, które cieszą się naprawdę dobrym zdrowiem. Osocza nie można oddawać częściej niż co dwa tygodnie. Oznacza to maksymalnie 24 donacje w ciągu roku, co przekłada się na 48 dni wolnego w pracy.

Z kolei dawcy płytek krwi mogą otrzymać dodatkowe 24 dni wolnego w pracy. Tu przerwa między donacjami w przypadku kobiet i mężczyzn to minimum cztery tygodnie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin