Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Woda w szkole w Dylągówce z bakterią coli

Wejście do budynku sanepidu przy ul. Warzywnej w Rzeszowie
Rzeszowski sanepid zapewnia, że prowadzi monitoring wody ze wskazanego wodociągu, a o zmianie jej jakości, powiadomi kolejnym komunikatem. (Fot. Grzegorz Król)

W szkole w Dylągówce, w powiecie rzeszowskim, z kranów płynie woda z bakteriami coli. Do picia można jej używać wyłącznie po przegotowaniu – informuje sanepid.

„W próbkach wody pobranych w punkcie poboru: Szkoła Podstawowa im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Dylągówkce stwierdzono obecność bakterii z grupy coli” – czytamy w komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie.

Z komunikatu wynika, że woda w szkole w Dylągówce może być używana do celów konsumpcyjnych, w tym do przygotowywania posiłków, czy mycia warzyw i owoców, tylko po przegotowaniu. Przy czym powinna się gotować minimum 2 minuty.

– Woda nieprzegotowana może być używana jedynie do celów sanitarno-porządkowych i higienicznych unikając kontaktu z jamą ustną i połykania wody – informuje sanepid.

Dyrekcja: zapewniliśmy wszystkim bezpieczną wodę do picia

– Czy nauczyciele i uczniowie są o tym poinformowani? – pytamy u źródła.

– Oczywiście. Natychmiast po dostaniu informacji z sanepidu uruchomiliśmy wszelkie procedury. Powiadomiłam o sytuacji panie pracujące w kuchni, bo obiady dla uczniów przygotowujemy na miejscu. Uczuliłam uczniów i nauczycieli, żeby korzystali w wody w sposób wskazany przez sanepid. W łazienkach wywiesiliśmy naklejki przypominające o tym fakcie. Informacje trafiły też do rodziców uczniów. Zapewniliśmy też wszystkim bezpieczną wodę do picia – mówi Agnieszka Rożek, dyrektor szkoły w Dylągówce.

Marcin Warchoł z Zakładu Usług Komunalnych w Hyżnym uspokaja, że w wodzie odkryto bakterie coli, ale nie E.coli (Escherichia coli). Ta druga jest o wiele bardziej niebezpieczna dla zdrowia, i która powodowałaby konieczność odcięcia dopływu wody. Dodaje też, że próbki pobierano w trzech obiektach, a skażenie wykryto tylko w szkole. To znaczy, że bakteria nie występuję w całej sieci tylko w instalacji wewnętrznej placówki.

Rzeszowski sanepid zaś zapewnia, że prowadzi monitoring wody ze wskazanego wodociągu, a o zmianie jej jakości, powiadomi kolejnym komunikatem.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin