REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 3 października 2024

Zabójcą kobiet wciąż pozostaje rak piersi. W życie weszły zmiany w profilaktyce

Mammografia, badanie piersi
Podkarpacie jest na ostatnim miejscu wśród województw, w których kobiety robią badania profilaktyczne. Korzysta z nich zaledwie jedna trzecia mieszkanek. (Fot. materiały prasowe)

– Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. Zachorowalność na ten nowotwór systematycznie wzrasta, rośnie także śmiertelność z tego powodu – mówi dr n. med. Kamila Golon, specjalista onkologii klinicznej, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.

– W ubiegłym roku, ponad 9 tysięcy mieszkanek Podkarpacia korzystało z pomocy lekarzy w poradniach i szpitalach z powodu raka piersi. Rak szyjki macicy, który stanowi ponad 10 proc. nowotworów u kobiet, był powodem leczenia u prawie 3 tysięcy mieszkanek naszego województwa – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.

Profilaktyka jest bronią XXI wieku w walce z rakiem – jednym głosem mówią i lekarze i urzędnicy NFZ. Niestety, nowotwory nadal wykrywana są zbyt późno, gdyż z takich badań nie korzystamy chętnie, a tylko zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.

Zmiany w profilaktyce nowotworów kobiecych

Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ mogą zrobić panie w wieku 45 – 74 lata. Do 31 października 2023 był to przedział wiekowy od 50 do 69 lat. Dzięki tej zmianie z programu profilaktycznego raka piersi może skorzystać jeszcze więcej kobiet.

– To dobra informacja, bo aktualne doniesienia wskazują, że kobiety po 40 roku życia, a szczególnie panie, które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, powinny również poddać się badaniu – mówi dr Golon.

Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.

Dr Kamila Golon z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie
– Aktualne doniesienia wskazują, że już kobiety po 40 r.ż, a szczególnie panie, które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, powinny poddać się badaniu mammograficznemu – mówi dr n. med. Kamila Golon z USK w Rzeszowie. (Fot. arch. USK)

Na badania za darmo i bez skierowania

Zmiany dotyczą również programu profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmuje kobiety od 25 do 64 roku życia.

Na profilaktyczną cytologię również nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Panie powinny robić profilaktyczne badania cytologiczne co trzy lata, lub co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka). Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99 proc. przypadków.

Na Podkarpaciu mammografię można wykonać w dowolnie wybranej pracowni stacjonarnej. Jest ich 22, a ich wykaz uzupełnia 6 mammobusów, które niemal codziennie stacjonują w różnych miejscowościach i zapraszają na darmowe badania.

Profilaktyka raka szyjki macicy jest możliwa do zrealizowania m.in. w każdej poradni ginekologiczno-położniczej. Wszelkie dane teleadresowe umieszczone są na stronie internatowej Podkarpackiego NFZ oraz na czynnej całą dobę bezpłatnej infolinii 800-190-590.

__________

Z „Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa podkarpackiego” wynika, że na Podkarpaciu najszybciej będzie rosnąć liczba rozpoznanych nowotworów piersi. W 2029 roku rak piersi ma dotknąć 4 967 osób. Drugim typem nowotworu będzie rak gruczołu krokowego – w 2029 roku rozpoznanych będzie 4 386 przypadków.

Obecnie już ponad połowa mężczyzn (59 proc.) w województwie umiera z powodu nowotworów. W tej grupie od lat wciąż to rak płuc jest główną przyczyną zgonów – utrzymuje się na poziomie 26 proc. Również kobiety najczęściej – 56 proc. – umierają w wyniku nowotworów. Zabójcą w tej grupie pozostaje rak piersi.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin