Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Adam Dziedzic prezydentem Rzeszowa?

Adam Dziedzic, szef podkarpackiego PSL, przed siedziba komisji wyborczej w Rzeszowie.
Adam Dziedzic (Fot. Archiwum)

Były wójt gminy Świlcza, a obecny poseł Trzeciej Drogi, rozważa udział w wyborczej rywalizacji o stanowisko prezydenta Rzeszowa.

Przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego w Trzeciej Drodze, z listy PSL został w 2010 r. radnym powiatu rzeszowskiego, cztery lata później został wójtem gminy Świlcza, wygrywając tamte wybory w pierwszej turze. Ponowił sukces w 2018 r., powiększając  liczbę oddanych na siebie głosów sprzed czterech lat. Sukcesy wyborcze pomogły mu zdobyć zaufanie aktywu partyjnego PSL, skutkiem czego objął przewodniczenie nad strukturami tej partii na Podkarpaciu. U schyłku mijającej kadencji samorządowej zrezygnował z funkcji wójta gminy, by ubiegać się o mandat poselski z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi w swoim okręgu. W październiku 2023 został posłem wolą ponad 24 wyborców. Teraz rozważa, czy porzucił ławy poselskie na rzecz stanowiska prezydenta Rzeszowa.

Z czym do rzeszowian?

Adam Dziedzic zaznacza, że ostateczne decyzje w kwestii jego udziału w wyborach samorządowych jeszcze nie zapadły. Tymczasem ma już dla mieszkańców miasta zarys przedwyborczych propozycji.

– Przede wszystkim dokończenie tych działań, które zostały już zapowiedziane lub są w trakcie realizacji – wylicza. – Przede wszystkim realizacja obwodnicy północnej miasta. Jednak to, of czego chciałbym zacząć, to rozmowy z mieszkańcami. O tym, co jest dla nich ważne, istotne i potrzebne. A powszechnie wiadomo, że bodaj na pierwszym miejscu w tym zestawieniu są kwestie związane z komunikację zbiorową. Dla mnie głęboki sens ma rozwiązywanie tych problemów w porozumieniu z sąsiednimi samorządami. Ten temat podnoszony był przez lata i jakoś nie udało się go rozwiązać.

Podkreśla, że rozwiązanie jakiegokolwiek problemu w mieście będzie bardzo trudny, jeśli wręcz nie niemożliwy, bez dialogu z mieszkańcami Rzeszowa. Sugeruje, że 16 lat spędzonych w samorządach jest jego atutem wyborczym, ale to one utrwaliły w nim zasadę, że „vox populi – vox dei”.

– Podobną sytuację miałem w swojej gminie – przypomina swój czas w funkcji wójta Świlczy. – Trzeba słuchać ludzi i spełniać ich oczekiwania inwestycyjny.

Zaznacza, że wcale nie chodzi tu na ogół o „wielkie sprawy”, ale te małe przysparzają jednak dla mieszkańcom codzienne uciążliwości. Podobną zasadę zamierza stosować w przypadku, gdyby objął urząd prezydenta Rzeszowa. Zwraca uwagę, że ranga rzeszowskim problemów wykracza poza rogatki miasta, bo to największe miasto w regionie.

Na razie rozmawiamy

Nim zapadnie decyzja, toczą się rozmowy o kandydaturze Adama Dziedzica w gronie członków Trzeciej Drogi.

– Ale też z innymi kandydatami – dodaje, ale nie zdradza, którzy z nich są w gronie rozmówców. – Potrzebujemy jeszcze kliku dni, by zdecydować, w którym kierunku to będzie zmierzać.

W poprzednich, przedterminowych wyborach na prezydenta miasta PSL, Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Lewica wspólnie i skutecznie poparły kandydaturę Konrada Fijołka.

– Zmienił się czas, okres, miejsce i forma startu, bo przecież tamte wybory były zupełnie inne – wyjaśnia obecną różnicę stanowisk w odniesieniu do tamtej okazjonalnej koalicji. – Teraz mieliśmy czas, bo dostrzec co można poprawić, co zmienić i niekiedy różnimy się w swoich wizjach. Choć prawda jest taka, że dwa minione lata, to za mało, żeby pokusić się o ocenę ówczesnego naszego kandydata, bo pan prezydent Fijołek wszedł w trudny okres po swoim doskonałym poprzedniku.  

Nim Adam Dziedzic podejmie decyzję o starcie w najbliższych wyborach samorządowych, konsultuje pomysł z przedstawicielami środowiska przedsiębiorców, także ludzi aktywnych społecznie i zawodowo, z liderami społeczności lokalnych, ale też bierze uwagę opinie członków swojego środowiska politycznego.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin