REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

Bezpieczne wakacje i 300 tys. zł na zakup wodnej karetki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Zapewnienie bezpiecznego, letniego wypoczynku na Podkarpaciu było głównym tematem poniedziałkowego, wyjazdowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Solinie uczestniczyli przedstawiciele wielu służb i inspekcji, m.in. Komendy Wojewódzki Policji w Rzeszowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Bieszczadzkiego WOPR, Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku.

W piątek kończy się rok szkolny i rozpoczynają wakacje, dlatego też głównym tematem było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, ale też turystów przebywających w naszym regionie. Służby zapewniały, że są dobrze przygotowane do sezonu letniego, że na bieżąco monitorują sytuację oraz pozostają w stałej gotowości do reagowania i podejmowania działań w przypadku wystąpienia zagrożenia.

– Wyjazdowe posiedzenie nieprzypadkowo zostało zorganizowane w Solinie, bo to właśnie tutaj w Bieszczadach w jednym miejscu współdziałają z sobą Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna oraz Policja – podczas briefingu prasowego mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – To rejon, gdzie najwięcej turystów decyduje się spędzić swój wolny czas.

Mowa też była o działaniach profilaktyczno – edukacyjnych. Wojewoda zapowiedziała dwa pikniki poświęcone bezpieczeństwu nad wodą. Pierwszy zaplanowany jest 29 czerwca (niedziela) nad Jeziorem Solińskim, a drugi 5 lipca (piątek) nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Karetka dla GOPR i 300 tys. zł na karetkę wodną

– Dziś została też podpisana umowa, na mocy której Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku przekazało ambulans na rzecz Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – poinformowała Teresa Kubas-Hul. – Bardzo doceniam taką współpracę i takie gesty.

Wojewoda podjęła decyzję, żeby przekazać 300 tys. zł jako dofinansowanie zakupu karetki wodnej dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku.

– Będzie ona służyła poprawie bezpieczeństwa nie tylko podczas wakacji, ale całego sezonu, kiedy przebywają nad wodą turyści – mówiła.

Od 15 czerwca do 15 września nad bezpieczeństwem wszystkich osób wypoczywających nad wodą, a także mieszkańców miejscowości położonych nad Jeziorem Solińskim, czuwać będzie całodobowo, przez 93 dni – wzorem lat poprzednich, sezonowy wodny zespół ratownictwa medycznego z ratownikami medycznymi z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku.

Dodatkowe wsparcie stanowić będzie karetka wodna, która jest przycumowana przy kei centralnej bazy WOPR w Polańczyku. Monitorowany przez WOPR obszar jest obszerny. To ok. 170 km w linii brzegowej i 22 km kw. tafli wody Jeziora Solińskiego. Ratownicy medyczni mogą dopłynąć do najdalszej części jeziora w czasie nie dłuższym niż 20 min., zapewniając szybkie udzielenie pomocy medycznej w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia.

Teresa Kubas-Hul przypomniała, że z budżetu wojewody została przeznaczona w tym roku kwota 180 tys. zł na pokrycie kosztów funkcjonowania ratownictwa wodnego. Dla WOPR-u w Krośnie 105 tys. zł, w Tarnobrzegu – 55 tys. zł i w Rzeszowie – 20 tys. zł.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Początek wakacji w piątek

W piątek wakacje na Podkarpaciu rozpocznie 289 796 uczniów (179 440 ze szkół podstawowych i 101 369 ze szkół ponadpodstawowych) i 29 174 nauczycieli.

Z danych Podkarpackiego Kuratorium Oświaty wynika, że do 14 czerwca zatwierdzonych zostało 414 różnych form wypoczynku letniego, w których udział weźmie 14 447 dzieci i młodzieży z Podkarpacia, w tym 8 677 w miejscu zamieszkania (półkolonie w szkołach, MDK, MOSiR). W wypoczynku krajowym, czyli takim kiedy dzieci nocują poza domem – 7 203, natomiast 567 wyjedzie za granicę.

W tym roku najczęściej wybieranym kierunkiem podróży zagranicznych są Hiszpania, Bułgaria, Grecja i Włochy.

Jeśli chodzi o wypoczynek krajowy przeważająca część uczestników spędzi go w województwie podkarpackim. Dużą popularnością cieszy się również województwo małopolskie, zachodniopomorskie i pomorskie.

Największa liczba kolonii, półkolonii i obozów zgłoszona została przez: szkoły, młodzieżowe domy kultury, towarzystwa przyjaciół dzieci, organizacje harcerskie, miejskie ośrodki sportu i rekreacji, biura podróży, stowarzyszenia.

Wszelkie informacje na temat wypoczynku, organizatorów oraz bazy wypoczynku są ogólnodostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.wypoczynek.mein.gov.pl

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin