REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 21 kwietnia 2025

Coraz bliżej końca remontu budynku dworca PKP Rzeszów Główny. Kiedy zostanie otwarty dla pasażerów?

Na szczycie fasady, w części zachodniej, zdecydowano się na przywrócenie elektronicznego, wielkoformatowego zegara z dwoma wyświetlaczami od strony zachodniej i placu przed dworcem. (Fot. Marcin Jeżowski)

Bilety kolejowe na stacji kolejowej Rzeszów Główny nadal sprzedawane są poza budynkiem dworca PKP. Podróżni narzekają, że mogą je nabyć w pomieszczeniach kontenerowych, które stoją przed pierwszym peronem od strony Placu Dworcowego i tunelu. Nie są to komfortowe warunki i choć od dłuższego czasu udostępnione są pasażerom nowoczesne perony, to budynek dworca wciąż jest zamknięty dla podróżnych. Ostatnio jednak zdjęto rusztowania zewnętrzne z elewacji budynku dworca PKP i dlatego pasażerowie pytają, kiedy zostanie on otwarty?

Postanowiliśmy to sprawdzić u źródła. Polskie Koleje Państwowe SA, odpowiedzialne za za dworce kolejowe, poinformowały nas o planach modernizacji budynku dworca Rzeszów Główny i terminie otwarcia.

Jak będzie wyglądał w środku na zewnątrz?

Modernistyczna bryła, reprezentacyjny hol, spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych, a do tego komfortowy i funkcjonalnie połączony z powstającym w pobliżu węzłem przesiadkowym  – taki już niebawem będzie dworzec PKP Rzeszów Główny.

Prace są kolejnym etapem inwestycji realizowanej w formule „Projektuj i buduj” w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Obecnie wykonawca skupia się głównie na rozbiórkach w piwnicach budynku oraz demontażu instalacji. Równolegle do nich trwają prace przygotowawcze do wzmocnienia fundamentów budynku.

Inwestycja sprawi, że dworzec Rzeszów Główny odzyska jednolity, modernistyczny charakter, który został zmieniony od czasów jego przebudowy w latach 60. XX wieku przez historyzujące nawiązania do XIX-wiecznych początków obiektu, które wprowadzono w trakcie przebudów na przełomie XX i XIX wieku. Zmiany będą widoczne przede wszystkim na elewacji dworca. Zostaną z niej usunięte łuki nad wejściem głównym oraz dobudowana będzie historyzująca attyka z elektronicznym zegarem. Modernistycznego charakteru budynkowi doda również stolarka okienna i drzwiowa stylizowana na tę z lat 60. XX wieku. Renowację przejdzie okładzina elewacji wykonana z granitu i piaskowca.

Fot. Marcin Jeżowski

W części administracyjnej (od strony zachodniej i wschodniej) zostanie otynkowany i pomalowany w odcieniach szarości.

Na szczycie fasady, w części zachodniej, zdecydowano się na przywrócenie elektronicznego, wielkoformatowego zegara z dwoma wyświetlaczami od strony zachodniej i placu przed dworcem.

Z kolei nad naświetleniem holu od strony miasta i peronów pojawi się podświetlany napis z logotypem PKP i nazwą dworca.

Nie tylko kasy biletowe…

Wnętrze budynku również zmieni wygląd, choć jak ostatecznie będzie się  ono prezentować, dowiemy się po zakończeniu badań konserwatorskich.

W latach 60. XX wieku hol zrobiła modernistyczna polichromia, która być może zostanie odtworzona, jeśli zachowały się jej relikty. Jeśli nie, to renowacji będą poddane dwie mozaiki ścienne obecnie znajdujące się w holu dworca. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie konserwator zabytków.

Hol o powierzchni prawie 350 m kw. pełniący jednocześnie funkcję poczekalni będzie utrzymany w jasnej kolorystyce, ze znacznym dostępem światła dziennego poprzez okna znajdujące się w elewacji. We wschodniej części holu zlokalizowane zostaną pomieszczenia kas biletowych, a resztę powierzchni na parterze zajmą pomieszczenia handlowo-usługowe na wynajem.

Nowością w holu będą schody i winda prowadząca na poziom -1. Dostaniemy się z niego do parkingu podziemnego będącego częścią centrum komunikacyjnego. Na poziomie -1 zlokalizowano również toalety, pomieszczenia na wynajem oraz zaplecze techniczne budynku. Natomiast na piętrze dworca: posterunek Straży Ochrony Kolei oraz biura przeznaczone dla spółek kolejowych i na wynajem.

Koszt przebudowy dworca Rzeszów Główny to 22,6 mln zł. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe SA, a wykonawcą robót- Budimex.

Zakończenie remontu dworca do końca czerwca?

– Inwestycja związana z modernizacją dworca Rzeszów Główny jest na zaawansowanym etapie – poinformowała Super Nowości  Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami Biuro Komunikacji PKP SA. – Rozpoczęły się już prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Prowadzone są też specjalistyczne roboty renowacyjne w piwnicach oraz wykonywane czyszczenie i konserwacja mozaiki w holu głównym. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszej połowie roku. 

Fot. Marcin Jeżowski

Jednak ostateczny termin udostępnienia dworca pasażerom będzie uzależniony nie tylko od terminu zakończenia prac budowlanych, ale i wykonania rozruchów  nowych instalacji i systemów. Jak też przeprowadzenia odbiorów technicznych i uzyskania  odpowiednich pozwoleń administracyjnych.

Przebudowa dworca Rzeszów Główny realizowana jest według zmienionego harmonogramu w związku z koniecznością wykonania znacznej ilości robót w zakresie konstrukcji budynku dworca. Wiąże  się to z prowadzonymi pracami archeologicznymi, które nie były możliwie do zidentyfikowania na etapie postępowania przetargowego.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl GRAVAMEN MEDIA ul. Podwisłocze 46, 35-309 Rzeszów Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved.
Polityka prywatności Regulamin