REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Futro z rysia w bagażniku na granicy w Medyce

Futro z rysia zatrzymane przez celników
Futra z rysia przechwycone na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce. (Fot. archiwum KAS)

Celnicy z Medyki udaremnili próbę przemytu futra z rysia. Przez granicę próbował je przewieźć 32-latek z Ukrainy. Nie zgłosił jednak towaru i nie posiadał dokumentów, wymaganych do jego przewozu przez granicę.

Ukraińca przesłuchano w charakterze świadka w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania. Prowadzi je Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Ryś rudy chroniony jest są na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES. Jej celem jest wyeliminowanie handlu okazami gatunków, których przetrwanie jest zagrożone. W świetle prawa nie ma znaczenia czy przewóz dotyczy żywych zwierząt lub roślin czy przedmiotów z nich wykonanych lub towarów, do których produkcji zostały użyte. Nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem, jest na mocy przepisów krajowych przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jak podają pracownicy KAS, to już kolejny wykryty w tym roku przypadek próby przemytu odzieży wykonanej z gatunków zagrożonych wyginięciem. W Medyce udaremniono w ostatnich miesiącach nielegalny przewóz płaszcza, kurtek, a także obuwia wykonanych ze skór takich zwierząt.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin