REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Im więcej stacji bazowych, tym większe pole elektromagnetyczne (PEM)? Kolejny mit obalony!

W miejscach, w których z największym prawdopodobieństwem przebywają ludzie, specjaliści dokonują pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego. Jest to co najmniej kilkadziesiąt lokalizacji w pobliżu sprawdzanej stacji bazowej. (Fot. Pixabay)

Ponad 300 tysięcy punktów pomiarowych oraz 6 110 nowych stacji bazowych znalazło swoje miejsce na mapie systemu SI2PEM w 2023 roku. Bazę danych zasiliło również 13 246 sprawozdań z pomiarów pola elektromagnetycznego emitowanego przez infrastrukturę sieci komórkowych. Mimo znaczących wzrostów we wszystkich kategoriach, średnie natężenie pola elektromagnetycznego na terenie Polski spadło w porównaniu z rokiem poprzednim.

– Średnia na poziomie 1,681 V/m jest wynikiem więcej niż zadowalającym biorąc pod uwagę, iż aktualnie maksymalny dopuszczalny poziom natężenia pola elektromagnetycznego (PEM) w środowisku wynosi 61 V/m – informuje serwis gov.pl.

Komórkosceptycy od lat przekonują, że każda nowa stacja bazowa telefonii komórkowej to „krok bliżej do ugotowania populacji”. Nieodzowną konsekwencją takich działań dezinformacyjnych jest sprzeciw społeczności lokalnych, w sytuacji, gdy operator zamierza wybudować nową stację bazową na osiedlu z kiepskim zasięgiem. Niestety demonizowanie okolicznych stacji bazowych jest specjalnością licznych organizacji podających się za prospołecznych specjalistów od pola elektromagnetycznego. Wbrew deklaracjom niewiele w nich troski o społeczność, a jeszcze mniej specjalistów. Wystarczy odwiedzić stronę SI2PEM, aby przekonać się jak jest naprawdę.

Więcej stacji bazowych, punktów pomiarowych, sprawozdań, ale natężenia PEM mniej

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie SI2PEM operatorzy dokonali zgłoszeń 6 110 nowych stacji bazowych telefonii komórkowej, a więc o 3 117 zgłoszeń więcej, niż w roku ubiegłym.

Kolejną istotną statystyką, którą można znaleźć na naszej stronie, jest liczba punktów pomiarowych. W 2022 roku było ich niemal 300 tysięcy. Z kolei w 2023 roku odnotowano łącznie 386 996 punktów pomiarowych, czyli miejsc sprawdzonych przez akredytowane laboratoria posługujące się profesjonalną aparaturą pomiarową. W miejscach, w których z największym prawdopodobieństwem przebywają ludzie, specjaliści dokonują pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego. Jest to co najmniej kilkadziesiąt lokalizacji w pobliżu sprawdzanej stacji bazowej.

W tym samym czasie do systemu SI2PEM wprowadzono 13 246 sprawozdań z pomiarów zrealizowanych w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej. Jest to aż o 3 012 sprawozdań więcej niż w roku ubiegłym. Łączna liczba pomiarów na koniec grudnia 2023 r. wyniosła 26 561.

Co z tego wynika?

Coś zaskakującego i jednocześnie niepokojącego… dla komórkosceptyków. Pomimo wzrostu liczby stacji bazowych – średnia wartość natężenia pola elektromagnetycznego spadła. W 2022 r. było to 2,060 V/m, a w 2023 r. średnia z dwunastu miesięcy wyniosła 1,681 V/m (przypomnijmy, że PEM zmierzono w ponad milionie punktów pomiarowych!).

Co ważne do systemu trafiają dane przekazywane przez użytkowników eksperckich, którzy obligatoryjnie przechodzą procedurę rejestracyjną. Są to przede wszystkim akredytowane laboratoria, organy ochrony środowiska oraz inspektoraty sanitarne. Mamy niebywałą przyjemność poinformowania, iż z końcem 2023 r. wszystkie zobowiązane do założenia kont eksperckich podmioty postąpiły zgodnie z literą prawa i znalazły się na platformie SI2PEM. Jest to 499 podmiotów (Urząd Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy zamknął zestawienie jako ostatni uczestnik rejestracji), które skrupulatnie przekazują tysiące sprawozdań z pomiarów PEM do naszej bazy danych. Dzięki temu przesłane do systemu SI2PEM dane będą ciężkie do podważenia. Nawet dla wprawionych w narracji komórkosceptycznej aktywistów.

Co znajdziemy w SI2PEM?

To nie koniec niespodzianek. System SI2PEM działa od lipca 2021 r. i powstał, aby niwelować obawy społeczne związane z polem elektromagnetycznym, które emitowane jest przez stacje bazowe operatorów sieci komórkowych. Nasza platforma nieustannie się rozwija, a wasze sugestie pomagają w podnoszeniu jej możliwości. Właśnie uruchomiliśmy kolejną funkcjonalność, która informuje o pomiarach planowanych w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej.

Fot. gov.pl

System SI2PEM powstał, by podnieść świadomość społeczną na temat pola elektromagnetycznego emitowanego przez infrastrukturę sieci komórkowych. Każda osoba posiadająca dostęp do Internetu może sprawdzić poziom natężenia PEM w swojej okolicy. Poza tym można dowiedzieć się np. ile punktów pomiarowych znajduje się na terenie całego kraju (a jest ich aż 1 094 304! – od momentu uruchomienia systemu), a także ile stacji bazowych jest w Polsce ogółem (a jest ich już 49 110) – informuje gov.pl

Wraz z uruchomieniem sieci 5G w paśmie C (tzw. C-band) liczba zgłoszeń będzie rosła. Jak wynika z powyższych danych – natężenie PEM nadal pozostanie na poziomie niskim (a nawet bardzo niskim) i nawet nie zbliży się do poziomów dopuszczalnych, z których wartość maksymalna dla częstotliwości powyżej 2 GHz wynosi 61 V/m.

Nie dla dezinformacji i pomiarów „tanimi” miernikami

W styczniu 2024 r. system SI2PEM został wyposażony w nową funkcjonalność udostępnioną w części ogólnodostępnej dla wszystkich obywateli – informowanie o planowanych pomiarach PEM w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej. W Internecie można znaleźć wiele nagrań „z pomiarów eksperckich” wykonanych miernikami za, bagatela, 150 zł. Urządzenia bez wzorcowania, obsługiwane przez samozwańczych „ekspertów”, którzy o pomiarach PEM wiedzą niewiele więcej od kompletnego laika – dają „niesamowite” wyniki niebezpiecznie zbliżające się do granicy magii. Przy takiej metodyce rodem z kategorii science fiction (w istocie bardziej fiction niż science) naprawdę można „usmażyć sobie mózg”.

Pomiary PEM nie są tematyką prostą (choć na proste wyglądać mogą, zwłaszcza dla tych, którzy wiedzą o nich nic lub prawie nic) i powinny być wykonywane przez akredytowane laboratoria, urządzeniami do tego przeznaczonymi. Urządzeniami, które są wzorcowane i wskazują dokładnie to, czego pomiar dotyczy. Tego dosyć istotnego atutu z pewnością nie posiadają „mierniki” z YouTube, które często mierzą rzeczy bardziej związane z metafizyką niż PEM. Piszczą i błyszczą wskazując fantastyczne wyniki w każdej dowolnej, znanej (lub jeszcze nie) człowiekowi jednostce (a czasem bez niej). Czekamy na wynik pomiaru pola elektromagnetycznego wyrażony w „kilogramach na głowę”. Z pewnością nadchodzi.

Aby skorzystać z nowej funkcjonalności informowania o pomiarach PEM wystarczy kliknąć w górnym menu w zakładkę „Planowane pomiary”. Można dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbędą się pomiary PEM w określonej lokalizacji (województwo, powiat, miejscowość, ulica lub nr działki oraz planowana data wykonania pomiarów). Dodatkowo dostępne są tam dane dotyczące:

  • identyfikatora stacji bazowej, w otoczeniu której będą wykonywane pomiary PEM,
  • dane wykonawcy pomiarów, czyli nazwa operatora odpowiedzialnego za wykonanie pomiarów PEM,
  • dane laboratorium, czyli nazwa laboratorium, które faktycznie wykona pomiary PEM w otoczeniu stacji bazowej na zlecenie operatora.

Każda pozycja w tabeli ma status „Planowany” (wyróżniony kolorem żółtym) lub „Ukończony” (wyróżniony kolorem zielonym). Warto zauważyć, że informacje o planowanych pomiarach PEM zaznaczane są również na mapie z wynikami pomiarów.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ

Wypada mieć nadzieję, że nowa funkcjonalność pozwoli skutecznie rozwiać obawy związane z realizacją pomiarów PEM, a na pewno obali mit, że nikt tych pomiarów nie wykonuje.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin