REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

Jazzowy lipiec w Rzeszowie! Będzie Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko

Fot. UM Rzeszów

W tym roku po raz szósty będziemy celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. Już 13 lipca odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń…

Już 6 lipca w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się koncert zespołu Kosmonauci, a dzień później, czyli 7 lipca widzimy się na Skwerze kultury, gdzie zagra zespół Horntet.

Kosmonauci – młody boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji. Instrumentarium, w skład którego wchodzi saksofon (Miłosz Pieczonka), bas (Bartłomiej Lucjan), wibrafon (Tymon Kosma) i perkusja (Jan Pieniążek) tworzy unikalny styl grupy balansując pomiędzy emocjonalnymi melodiami, a polirytmicznymi strukturami.

21 marca 2024 roku miała miejsce premiera debiutanckiego albumu o tytule „Sorry, nie tu”. Została wydana nakładem U Jazz Me, czyli sublabelu U Know Me Records. Jest to płyta inauguracyjna sublabel. Warto nadmienić, że cały nakład winyla sprzedał się w preorderze jeszcze przed premierą.

Kosmonauci to zespół, który zagrał koncerty na uznanych polskich festiwalach jazzowych jak Jazz Jantar Festiwal, Bielska Zadymka Jazzowa, Młyn Jazz Festiwal czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie, zyskując sobie przychylność publiczności i krytyków.

Ich koncerty są połączeniem energii oraz świeżości z niezwykłą dojrzałością wynikającą z pasji, jaką jest dla nich muzyka i obcowanie z nią na co dzień.

Lokalizacja: Rzeszowskie Piwnice
Godzina: 19:00

Fot. UM Rzeszów

Horntet to grupa muzyczna złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków – absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach.

Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60-tych, który w połączeniu
z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia. W repertuarze oprócz własnych kompozycji znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace’a Silvera i Theloniousa Monka.

Zespół został doceniony na wielu konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych.

W 2019 roku otrzymał I miejsce na konkursie Tarnów International Jazz Contest w kategorii zespołowej Open, w 2021 roku uznany za najlepszy zespół XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a w 2022 roku zespół zdobył tytuł finalisty konkursu 47. Klucz do Kariery w Gorzowie Wlkp. oraz Grand Prix konkursów: Blue Note Poznan Competition, 24. Bielska Zadymka Jazzowa w Katowicach, 58. Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Young Crocus Jazz Contest w Jeleniej Górze. Końcem października 2023 w związku z wygraną w konkursie “Jazzowy Debiut Fonograficzny” (org. NIMiT) nakładem wydawnictwa For Tune ukazała się debiutancka studyjna płyta zespołu pt. “Horntet”, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz.

Zespół został również uznany Nową Nadzieją w ankiecie Jazz Top 2023 czytelników Jazz Forum. W marcu 2024 zespół weźmie udział w prestiżowym European Young Artists’ Jazz Award w Burghausen (Niemcy).

Skład zespołu: Robert Wypasek – saksofon tenorowy i sopranowy, Szymon Ziółkowski – saksofon altowy i sopranowy, Bartłomiej Leśniak – fortepian, Mikołaj Sikora – kontrabas, Piotr Przewoźniak – perkusja

Lokalizacja: Skwer kultury
Godzina: 19:00

Fot. UM Rzeszów

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny!

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin