Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Jest oświadczenie prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie ws. apelu sędziów o jego odwołanie

Rafał Puchalski, prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie odpowiedział na zarzuty sędziów, którzy podpisali się pod apelem o jego odwołanie (Fot. Archiwum)

– Pismo to nie zostało mi przedstawione nawet do wiadomości, a o jego treści dowiedziałem się z doniesień prasowych (…) co w mojej ocenie kłóci się z podstawowymi zasadami kultury i dobrego wychowania autorów – pisze w specjalnym oświadczeniu prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, Rafał Puchalski nawiązując do apelu o jego odwołanie, pod którym podpisało się 10 rzeszowskich sędziów.

Sędziowie z Rzeszowa apel do ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara wystosowali 21 lutego

– My niżej podpisani, sędziowie orzekający w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, zwracamy się do Pana Ministra z apelem o podjęcie niezwłocznych działań, zmierzających do odwołania z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie – sędziego Rafała Puchalskiego oraz jego zastępcy wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie – sędziego Józefa Pawłowskiego, gdyż w naszej ocenie dalsze pełnienie przez tych sędziów w/w funkcji nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości (art. 27 § 1 pkt 2 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych) – możemy przeczytać w apelu do ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara pod którym podpisało się 10 sędziów Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

– Nie posiadają oni bowiem przede wszystkim koniecznego autorytetu, a nadto podejmowane przez nich działania świadczą o braku wymaganych kompetencji oraz kwalifikacji moralnych do zajmowania stanowisk kierowniczych w sądzie – piszą sędziowie w jego dalszej część.

PEŁNA TREŚĆ APELU RZESZOWSKICH SĘDZIÓW DO MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI Z DNIA 21 LUTEGO DOSTĘPNA JEST TUTAJ: Oświadczenie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafała Puchalskiego (Plik pdf, 208.98 KB)

Jest stanowisko prezesa

Po kilkunastu dniach, głos w tej sprawie zabrał sam prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, Rafał Puchalski.

– Pod apelem podpisało się zaledwie 10 (dziesięciu) sędziów co już na wstępie stoi w sprzeczności z końcowymi wnioskami apelu, iż podjęcie działań przez Ministra Sprawiedliwości będzie zgodne z „…oczekiwaniami sędziów apelacji rzeszowskiej…”, których na dzień dzisiejszy jest 381 urzędujących – możemy w nim przeczytać.

JEGO PEŁNĄ TREŚĆ ZNAJDZIESZ TUTAJ: Oświadczenie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafała Puchalskiego (Plik pdf, 208.98 KB)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin