Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Kapitan żeglugi wielkiej Leszek Wiktorowicz honorowym obywatelem Sędziszowa Młp.

Kapitan Żeglugi Wielkiej Leszek Franciszek Wiktorowicz przez większość życia był związany z morzem i był wieloletnim komendantem „Daru Młodzieży” (Fot. Archiwum kpt. Mariusza Wiktorowicza, syna kpt. Leszka Wiktorowicza).

Podczas środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Sędziszowa Młp. odbędą się uroczystości 541. rocznicy nadania praw miejskich dla Sędziszowa Małopolskiego. Tego dnia oficjalnie nadany zostanie tytuł Honorowego Obywatela tego miasta dla kapitana żeglugi wielkiej, Leszka Franciszka Wiktorowicza, urodzonego w pobliskim Boreczku. W ub. roku żeglarz został patronem Szkoły Podstawowej w Boreczku.

W środowej uroczystości nadania praw miejskich miastu Sędziszów Małopolski weźmie udział kpt. Mariusz Wiktorowicz, syn kpt. Leszka Wiktorowicza, Honorowego Obywatela Sędziszowa Młp.

Jako kilkunastolatek polubił morze

(Fot. Archiwum kpt. Mariusza Wiktorowicza, syna kpt. Leszka Wiktorowicza).

– Leszek Wiktorowicz urodził się w Boreczku, ale już w wieku kilkunastu lat sam wyjechał do Gdyni i tam osiedlił się na stale – mówi Marek Pająk, przewodniczący Rady Miejskiej w Sędziszowie Małopolskim. – Zamieszkał nad morzem i z nim związał się na całe życie. Był komendantem „Daru Młodzieży” – dodaje.

Leszek Wiktorowicz do szkoły w Boreczku chodził od 1944 roku. W miejscu, gdzie się urodził, obecnie to dom z numerem 1. Jest tam tabliczka wspominająca tego wybitnego mieszkańca wsi. Dyrekcja SP w Boreczku podkreśla, że kapitan Wiktorowicz wiele zdziała na rzecz wychowania młodzieży i kształtowania charakterów.

Wieloletni komendant „Daru Młodzieży”

(Fot. Archiwum kpt. Mariusza Wiktorowicza, syna kpt. Leszka Wiktorowicza).

– Był to wymagający, ale i wyrozumiały, i pełen poczucia humoru nauczyciel – mówi Zofia Szybisty, wicedyrektor SP w Boreczku. – To świetny ambasador Polski – dodaje.

Leszek Wiktorowicz w 1981 roku przejął nadzór nad budową „Daru Młodzieży”. Dowodził tym żaglowcem w czasie wielkiej, 9-miesięcznej wyprawy dookoła świata (1987 – 1988), m.in. wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. To autor spektakularnego przejścia pod pełnymi żaglami u wejścia do Sydney. Był komendantem „Daru Młodzieży” przez 25 lat.

Kapitan Leszek Wiktorowicz zmarł w wieku 73 lat, 23 czerwca 2010 roku w Gdyni. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim. Od 2012 roku przyznawana jest Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Ustanowiono ją w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Ustanowili ją spadkobiercy kapitana żeglugi wielkiej, Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin