REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Kolejne inwestycje na Podkarpaciu. Część w realizacji, część wciąż tylko w planach

Tak ma wyglądać przebudowany plac Jutrzenka i Hala Targowa w Rzeszowie. (Fot. Wizualizacja Ernst & Young/UM Rzeszowa)

Województwo podkarpackie nie spoczywa na laurach i cały czas rozwija infrastrukturę drogową, edukacyjną czy rozrywkową. Warto wspomnieć o kilku ważnych inwestycjach, które albo będą przeprowadzane, albo już są w trakcie realizacji. Zadania takie jak m.in. budowa aquaparku w Rzeszowie czy drogi lotniskowej w Mielcu z pewnością poprawią jakość i komfort życia mieszkańców regionu.

Na początek ważna informacja z obszaru rozwiązań drogowych. Umowę na realizację obwodnicy północnej Mielca podpisano 11 marca. Tzw. droga lotniskowa powstanie z końcem 2027 roku. Inwestycja prowadzona będzie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, dlatego najpierw opracowana zostanie dokumentacja projektowa. Jej efektem ma być utworzenie nowego odcinka DW nr 984 wraz z budową jezdni dodatkowych, chodników oraz dróg rowerowych, a także rozbudowa DW nr 985 w celu włączenia do niej planowanej trasy. Obwodnica kategorii G przebiegać będzie po tzw. nowym śladzie. W ramach inwestycji powstaną także dwa ronda. Koszt prac? Ponad 65 mln zł.

W infrastrukturę drogową inwestuje również Miasto Rzeszów. Mowa o połączeniu ul. Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Trasa będzie liczyć 1,4 km długości i 7 m szerokości. Po obydwu jej stronach powstaną chodniki o szerokości 2 m. Częścią przedsięwzięcia ma być budowa ścieżek rowerowych, oświetlenia, zatok autobusowych, przebudowa i budowa kanalizacji deszczowej.

Dzięki niemu mieszkańcy osiedla Słocina, a także Zalesia zyskają komfortowe połączenie z centrum miasta. Z ruchu odciążona zostanie m.in. ul. Paderewskiego. Ponadto w ramach kontraktu przebudowa czeka skrzyżowanie nowej drogi z al. Armii Krajowej na długości około 300 m i al. Krzyżanowskiego na długości około 60 m.

Koszt budowy nowej drogi to prawie 43,5 mln zł. Termin oddania inwestycji to styczeń 2026 r.

Rekreacja i kultura – priorytety regionu

Do kluczowych inwestycji na terenie Rzeszowa będzie należeć budowa aquaparku. Park wodny na osiedlu Staromieście stanie się jednym z najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych w tej części Europy. 8 marca wybrano firmę, która zaprojektuje kompleks. To renomowana pracownia TKHolding. Aquapark powstanie w rejonie ul. Krogulskiego, Warszawskiej i Welca. Miasto posiada tam działki o łącznej pow. 15 ha.

Jak ma wyglądać aquapark? Najmłodsi będą mogli cieszyć się m.in. wewnętrznym basenem z plażą z piasku, licznymi zjeżdżalniami, w tym także pontonowymi i strefą zabaw. W parku znajdziemy również basen ze sztuczną falą, 25-metrowy basen z ruchomym dnem, grotę tematyczną, leniwą rzekę wypływającą na zewnątrz czy specjalną strefę, w której rodzice będą mogli zostawić swoje pociechy z opiekunami. Dodatkowo powstanie duża strefa saun i Edukatorium – obszar dla dzieci, którego motywem przewodnim ma być grywalizacja. Koszt realizacji zadania szacuje się na 250 mln zł.

Koszt budowy aquaparku w Rzeszowie może wynieść nawet 250 mln zł (Fot. Fot. Pracownia TKHolding/Materiały UM Rzeszowa)

O tym, jak ważna dla województwa jest kultura, niech świadczy olbrzymie wsparcie finansowe od Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie na poprawę infrastruktury Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Wartość projektu wynosi 17,6 mln zł. Celem jest przywrócenie parkowi piękna i otaczającego zabudowania oraz stworzenie przestrzeni wystawienniczej, która da instytucji kolejne możliwości rozwoju. Zostaną wybudowane nowe obiekty oraz odrestaurowane pomieszczenia muzealne. Ponadto zmodernizowany będzie park, a wykonawca wyeksponuje zabytkową infrastrukturę oraz unowocześni sposób prezentacji unikalnych zasobów historycznych i literackich. Muzeum zyska też lepszy system ochrony zabytków, dzięki instalacjom systemów bezpieczeństwa. Koniec prac zaplanowano na czerwiec 2025 roku.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zostanie zmodernizowane do końca czerwca 2025 roku. (Fot. Archiwum)

Świeży powiew w centrum Rzeszowa

Władze Rzeszowa mają plan na rewitalizację Hali Targowej i terenu placu targowego w rejonie ul. 8 Marca. Firma Ernst & Young przedstawiła projekt przebudowy obszaru sfinansowany przez Europejski Bank Inwestycyjny. Ma on łączyć przestrzeń handlową z miejscem spędzania wolnego czasu, przestrzenią dla kultury i rozrywki. W jego otoczeniu powstaną również budynki mieszkalne. Rewitalizowana będzie nie tylko sama hala targowa, ale także plac Jutrzenka i teren wokół niego. To 16 hektarów, które mają stać się zieloną enklawą. Plac Wolności otrzyma charakter parku z małą architekturą. Ul. 8 Marca znajdzie kontynuację w Jutrzence. Jeśli chodzi o funkcje w budynku Jutrzenki, będą to funkcje kulturalne i społeczne.

Do rozpoczęcia prac jeszcze długa droga. Jakie zaplanowano następne kroki? Przygotowanie dokumentów do realizacji zadania i rysowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu. Nie są znane żadne terminy prac ani koszty.

W Przemyślu trwa budowa basenu przy ul. Sanockiej. Jeszcze w październiku ub.r. Miasto Przemyśl przekazało plac inwestycyjny wykonawcy robót – firmie TEXOM. Prace rozpoczęły się od rozbiórki istniejącego, ale ze względu na zły stan techniczny, nieczynnego już lodowiska, w którego miejscu powstanie nowoczesny, atrakcyjny obiekt basenowy. Mowa o krytej pływalni i basenach zewnętrznych. Jednocześnie trwają intensywne prace projektowe związane z opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem niezbędnych opinii, uzgodnień i pozwoleń. Zakończenie inwestycji planowane jest w I kw. 2026 r. Realizacja zadania będzie kosztować 76 mln zł.

W Przemyślu powstanie nowoczesny kompleks basenów. (Fot. Beata Bielecka/UM Przemyśla)

Rusza budowa PCLA!

Pod koniec kwietnia władze miasta Rzeszowa podpisały umowę z firmą Mirbud na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie. Ma być ono gotowe 31 października 2026 r. Koszt inwestycji to 194 mln zł (60 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki, 30 mln zł ze strony Samorządu Województwa Podkarpackiego i 104 mln zł z Samorządu Miasta Rzeszowa).

PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400-metrową bieżnię, a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150-metrową bieżnię.

Mecz piłki noznej na nowym stadionie przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie
PCLA ma służyć nie tylko lekkoatletom. Będzie tu tez można rozgrywać mecze piłki nożnej, a także organizować koncerty. (Wizualizacja K+ARCHITEKCI)

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7947 widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin