REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

Kuria zabrała głos ws. skandalu pedofilskiego w parafii w Święcanach. Ksiądz usłyszał już zarzuty, grozi mu do 10 lat więzienia

Ksiądz, zdjęcie poglądowe
Ksiądz Dominik R. ma 33 lata. Nim trafił do Święcan, gdzie na co dzień posługiwał w kościele i prowadził lekcje religii w miejscowej szkole podstawowej, był wikariuszem w jednej z parafii na terenie Jasła.(Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne)

„W związku z decyzją Prokuratury Rejonowej w Jaśle o zatrzymaniu i aresztowaniu ks. Dominika R., wikariusza parafii w Święcanach, informujemy, iż zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kościele, ksiądz został odwołany z funkcji wikariusza i zawieszony w funkcjach duszpasterskich” – czytamy w komunikacie, pod którym podpisany jest ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Diecezji Rzeszowskiej.

Można szukać w kurii pomocy

Jak dodaje rzecznik w dalszej części komunikatu „władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu. Informujemy, że do czasu zakończenia postępowania prokuratorskiego, ze strony kościelnej nie będą udzielane żadne informacje i opinie dotyczące sprawy.”

Jednocześnie „wyrażając ubolewanie z powodu czynów zarzucanych duchownemu, wyrażamy gotowość udzielenia wsparcia i wszelkiej pomocy osobom poszkodowanym. Osoby poszkodowane i posiadające informacje na temat nadużyć prosimy o zgłoszenie się do delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne w diecezji rzeszowskiej (ks. dr Przemysław Drąg, tel. 510-114-164; email: delegat@diecezja.rzeszow.pl).

Kontakt może się przydać, bo prokuratura nie ukrywa, że działania duchownego analizowane przez organy ścigania mają związek nie tylko z 13-letnim chłopcem. „Pokrzywdzonych jest więcej” – słyszymy.

Przypomnijmy

10 maja 2024 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jaśle dokonali zatrzymania wikariusza pełniącego posługę kapłańską w jednej z parafii powiatu jasielskiego. Prokuratura Rejonowa w Jaśle przedstawiła podejrzanemu zarzuty dotyczące utrwalania nagiego wizerunku małoletniego oraz posiadania treści pornograficznych z udziałem małoletniego w postaci zdjęć.

Sąd Rejonowy w Jaśle uwzględnił wniosek Prokuratury Rejonowej w Jaśle i zastosował w dniu 12 maja br. wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Najpoważniejszy z zarzutów, czyli utrwalanie nagiego wizerunku małoletniego, zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności

Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Jaśle pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

– Z uwagi na dobro śledztwa oraz potrzebę zabezpieczenia interesów małoletnich pokrzywdzonych, na obecnym etapie postępowania, nie będą udzielane dalsze informacje w sprawie – informowała Marta Kolendowska-Matejczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

Uczył w podstawówce

Ksiądz Dominik R. ma 33 lata. Pochodzi z Ropczyc. Święcenia kapłańskie przyjął w 2016 r. Nim trafił do Święcan, gdzie na co dzień posługiwał w kościele i prowadził lekcje religii w miejscowej szkole podstawowej, był wikariuszem w jednej z parafii na terenie Jasła.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin