REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Latoszyn Zdrój – jedyna podkarpacka propozycja w konkursie „Inwestycja z perspektywą”

Budynek uzdrowiskowego Zakładu Przyrodo-Leczniczego. (Fot. Andrzej Kwiatek)

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej prowadzi ogólnopolski konkurs na najlepszą „Inwestycję z perspektywą” w kraju. Z warunkiem: ma być dofinansowana z Funduszy Europejskich. Dębickie uzdrowisko jest w nim jedyną podkarpacką propozycją.

Warunki do uznania głosujący: inwestycja ma być najpotrzebniejsza i najciekawsza. O zwycięstwie zdecydują uczestnicy internetowego głosowania, a to potrwa do południa 19 lutego. Na podium staną te samorządy, które zdobędą największą liczbę głosów w porównaniu z liczbą mieszkańców. Lista laureatów zostanie ogłoszona 24 lutego w warszawskiej centrali PAP podczas konferencji „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Trójka zwycięskich projektów uhonorowana zostanie specjalną statuetką,  zdobywcę pierwszego miejsca odwiedzi reporter PAP.

Nowiutki – prastary

Latoszyn Zdrój, to jedno z pięciu podkarpackich uzdrowisk. Najmłodsze w kraju, bo status miejscowości zdrojowej zyskało z końcem 2022 r. I zarazem może najstarsze, bo lecznicze właściwości wód spod Palonej Gery znane były już przedchrześcijańskim Słowianom. W XVI w. Latoszyn był już uznanym kąpieliskiem leczniczym, o którym ówczesny poeta pisał, iż „,było tam źródło na niemoce“, a na przełomie XVIII i XIX w. wprost nazywano to miejsce „Latoszyńskimi Łazienkami”.

W 1850 roku Latoszyn został umieszczony w spisie leczniczych kąpielisk, by kilkadziesiąt lat później zdobyć uznanie kuracjuszy, dorównujące prestiżowi Krynicy Górskiej i Truskawca. O czym świadczą liczne reklamy i ogłoszenia w prasie krakowskiej. Wojna obróciła budynki zdrojowe w ruinę na ponad pół wieku, upór i konsekwencja władz gminy Dębica sprawiły, że niemal zapomniana nazwa zdrojowego Latoszyna zaczęła wracać do świadomości ludzkiej. Najpierw wśród lokalnej społeczności, potem w skali kraju.

Drugie życie

Latoszyn Zdrój zaczął powstawać z martwych w 2018 r., zaczynając od budowy zakładu przyrodoleczniczego. Dziś to już nie tylko basen zdrojowy z unikatowymi wodami siarczkowo – siarczkowodorowymi, to także rozbudowany system gabinetów lekarskich, poradni i usług rehabilitacji medycznej, tężnia, sauna, coraz tłumniej odwiedzane ścieżki spacerowe parku zdrojowego, plenerowa siłownia, pijalnia wód leczniczych, która stała się już miejscem spotkań. Ostatnią dużą inwestycją jest zadaszony amfiteatr, który powoli staje sercem życia kulturalnego mieszkańców nie tylko gminy Dębica. Tym, którzy są to po raz pierwszy, trudno uwierzyć, że kompleks powstał zaledwie w siedem lat. A z zapowiedzi władz gminy, która jest właścicielem latoszyńskiej spółki uzdrowiskowej wynika, że to dopiero początek rozwoju.

Jak głosować?

Każdy mieszkaniec gminy Dębica, regionu podkarpackiego, kraju i świata może oddać głos w konkursie na latoszyńską  „Inwestycję z perspektywą”. Jedyną reprezentantkę Podkarpacia w tej rywalizacji. Dostęp do plebiscytu można znaleźć pod internetowym adresem: https://samorzad.pap.pl/#maps.

Na dołączonej mapie kraju nietrudno będzie znaleźć kontury woj. podkarpackiego i zagłosować na projekt „Dębica: Reaktywacja Uzdrowiska Latoszyn Zdrój”.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin